Politikerne lovede at bekæmpe »samværschikane«, men har intet gjort

Siden 1995 har politikerne lovet, at forældrefremmedgørelse og samværschikane skal bekæmpes. Reelt har politikerne stadig til gode at foretage sig noget, mener Claes Ludvigsen, Torben Haugaard og Jan Bækgaard Nielsen.

I 2003 belønnede Højesteret en mor, der i årevis havde chikaneret faren til barnet, så han mistede kontakten, skriver forfatterne i denne kommentar.
I 2003 belønnede Højesteret en mor, der i årevis havde chikaneret faren til barnet, så han mistede kontakten, skriver forfatterne i denne kommentar. Signe Goldmann/Ritzau Scanpix

I 2022 havde både aviser og TV 2 fat på en række sager, hvor forældre med gode forældrekompetencer mistede kontakt med deres barn efter en skilsmisse.

Afbrydelserne af kontakt kom ofte pludseligt og med dårlige begrundelser om, at forældrene var uenige (såkaldt konflikt), eller at kontakten (omtalt som tilknytningen) jo allerede var væk. De tilsidesatte reelt retten til familie hos både børn og forældre.