Mediernes personlige hetz mod Bwalya Sørensen er ikke acceptabel

Hvis vi i Danmark skal være så ligestillede, progressive og frisindede, som vi alle er vokset op med at tro, at vi er, må danske medier begynde at løfte samtalen op på et niveau, hvor de oplyser folk – fremfor at tale ind i frygt og blinde vinkler.

Bwalya Sørensen fra Black Lives Matter Denmark ved demonstrationen i Aalborg, tirsdag. Demonstrationen kom i stand, efter at Amnesty havde trukket sit initiativ til en protestmarch tilbage som følge af kritik fra Bwalya Sørensen. Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Kære danske medier

Det forgangene år har været historisk, vi er alle blevet mærket af coronapandemien, og både sexisme og racisme er blevet reelle samtaleemner i vores land. Det er dog bemærkelsesværdigt, hvor forskelligt de to emner er blevet håndteret i medierne.