Markederne fortæller os, at valget intet betyder

Der er ingen som helst tegn på, at hverken de danske eller globale investorer er synligt optaget af udfaldet af det danske valg.

Siden valgets udskrivelse har udviklingen i de danske aktie- og obligationsmarkeder været fuldstændig parallel med, hvad vi har set i vore nabolande. Investorerne er ikke videre bekymret for valgresultatet. Philip Davali / Ritzau Scanpix

Det forestående folketingsvalg dominerer ikke overraskende mediebilledet, og skal man tro de mange politiske kommentatorer og ikke mindst politikerne, så er valget en begivenhed, der har stor betydning for dansk økonomi.

Herfra er det naturligt at slutte, at valgets udfald også vil have stor implikation på de hjemlige finansielle markeder. I visse lande er det rent faktisk også tilfældet – det er f.eks. svært at komme udenom, at valget af Donald Trump til præsident i 2016 har haft betydning for udviklingen på de amerikanske og globale markeder, og endnu mere oplagt er det, at valg i mindre stabile og institutionelt svagere økonomier som Brasilien og Tyrkiet ofte har betydning for udviklingen på de lokale finansielle markeder.