Kan det virkelig være rigtigt, at vi bare skal lære for karakterernes skyld?

Man skal tage ved lære af andre, fordi det enkelte menneske i udgangspunktet er lillebitte og låst i sig selv. Måske er det, hvad vi coronastudenter har lært af vores forsømte forår?

»Hvor vil jeg ønske, at de næste studenter får lov at forlade et gymnasium, hvor de ikke bare har hentet et gennemsnit, et ubetydeligt tal,« skriver Anna-Barbara Bundgaard Weile. Niels Ahlmann Olesen

Så er det efterår og tid til tilbageblik: Dejlig sommer (august i hvert fald) og dejlig studentertid. Jeg er nemlig en af coronastudenterne, færdig i sommer med en tilladt vogntur i sidste øjeblik. Og nu med god tid til at se tilbage på min gymnasietid.

For tre år siden blev jeg puttet ind i »gymnasiemaskinen« og altså spyttet ud her i sommer med et tal. På papiret er jeg nu kun et produkt med et afgørende tal. Det fortæller måske, at der er noget råddent i gymnasiet i dag.