Jo, Tom Jensen, ytringsetik bør så bestemt være en gældende mediestandard

Medierne bør aktivere en nødvendig selvjustits ved at tage et medansvar for, hvilke synspunkter de bringer til torvs.

Medierne har et medansvar for, at der ikke foregår hadefulde eller dæmoniserende ytringer mod minoritetsdanskere, homoseksuelle og andre marginaliserede grupper i deres spalter. »Ytringsetiske principper har været stærkt savnet i visse medier i de senere års debat,« skriver Henrik Marstal. (Arkivfoto) Mads Claus Rasmussen

I maj lancerede jeg i Politiken begrebet ytringsetik som noget, avisredaktioner fremover burde tage i seriøs betragtning.

Men Berlingskes chefredaktør Tom Jensen mente i sin leder mandag 8. juni, at begrebet udelukkende handler om at stække ytringsfriheden hos dem, man ikke bryder sig om. Det er naturligvis ikke rigtigt, og derfor er en afklaring nødvendig.