Hanna Ziadeh: Det officielle Danmark har begået moralsk knæfald over for arabiske regimer

Når vi er nået så langt ud i Danmark, at vi accepterer at indføre selvcensur over for autoritære regimer, er det, fordi vi har opgivet at forsvare vores mest dyrebare værdier.

»Hvis Vesten rystede på hænderne med at forsvare dets ypperste værdi, ytringsfriheden, under Rushdie-sagen, blev det endnu værre under sagen om Muhammed-tegningerne,« skriver Hanna Ziadeh, der mener, at Danmark og andre vestlige lande giver sig for meget, når det kommer til autoritære stater, f.eks Ayatollah Ali Khameneis Iran. EPA/HANDOUT HANDOUT

Hvordan kan et tvetydigt smil henvendt til en syrer, når emnet faldt på tortur, og et navn af en fængslet journalist nævnt over en kop kaffe til en egypter, medføre fyringen af en dansk medarbejder på en offentlig menneskerettighedsinstitution finansieret af Folketinget?

Det letteste er at tro, at ledelsen på Institut for Menneskerettigheder har fejlbedømt situationen. Hvorfor beslutter ellers anstændige personer, der er udpeget til at »bidrage til gennemførelse af menneskerettigheder i ind- og udland«, som Folketinget har bestemt, ellers at gå arabiske regimers ærinde? For at forstå Institut for Menneskerettigheders bevæggrund må vi indse, at »det handler om mere end et smil«, som direktør Jonas Christoffersen har sagt det.