Digital dannelse og et foto af et sæt kvindeben

Da en mand optog en video af Cecilie Beck på en konference om kvinder i ledelse, var det et klart billede på en sandhed, de fleste kvinder allerede kender.

»Det delte foto er desværre vigtigt, fordi det er en præcis illustration af et fænomen, som mange kvinder har oplevet på egen krop: Med et enkelt blik at blive reduceret til objekt,« skriver Jane Sandberg om et billede, som Ulla Tofte har taget af et billede af TV-vært Cecilie Beck. Thomas Lekfeldt

I filmen Wag the Dog fra 1997 fortælles historien en præsident, hvis mulige genvalg er truet, fordi præsidenten har været lidt for tæt på en ung kvinde.

Hvis sexskandalen kommer til offentlighedens kendskab, risikerer han at tabe valget. Derfor konstruerer præsidentens stab i samarbejde med en Hollywood-instruktør en falsk historie om en krig i Albanien, som skal forskyde offentlighedens opmærksomhed fra den lurende sexskandale til noget meget større – en falsk krig.