Danmark bør støtte arbejdet for en global minimumsskat på selskabers overskud
Når Danmark nu engang opkræver selskabsskat, er det derfor fornuftigt også at have et globalt effektivt minimumsniveau for den.

Når Danmark nu engang opkræver selskabsskat, er det derfor fornuftigt også at have et globalt effektivt minimumsniveau for den.

Den amerikanske finansminister Janet Yellen, støtter nu ligesom OECD en global minimumsskat på multinationale selskaber. Og med god grund: Skatten er nemlig et effektivt instrument over for selskabers brug af skattely.
Nye beregninger fra Kraka viser, at alene amerikanske virksomheder i 2017 placerede 2.000 mia. kroner i skattely, svarende til cirka halvdelen af deres udenlandske profit. En ny minimumsskat vil primært blive opkrævet fra de selskaber, som i dag bruger skattely, hvilket giver en mere fair konkurrence.