Antisemitismen vinder frem igen – også i Danmark

Lad os udtrykke vores solidaritet med det folk, som igen – som så mange gange i dets historie – har været udsat for antisemitismen, der som en pest hastigt spredes ud over det europæiske kontinent 78 år efter afslutningen på holocaust. Lad os gøre alt, hvad vi kan, for at udrydde den sygdom fra vores samfund.

Israels Plads var tæt omringet af politibetjente, skriver Mogens Lønborg. »Af hensyn til deltagernes sikkerhed blev man af politiet opfordret til – når man forlod pladsen – at fjerne alle jødiske symboler og det israelske flag. Det er absurd.« Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

15/02/2024: 15/02/2024: Politiet i New South Wales har foretaget en efterforskning af demonstrationerne i Sydney. En uafhængig ekspert har undersøgt videoer og lydfiler, og når frem til, at der ikke blev råbt »gas the jews«, som det fremgår af artiklen. Lydanalysen vurderer, at der i stedet bliver råbt »where's the jews?«. Efterforskningen når også frem til, at der blandt bliver råbt »fuck the jews.«

Berlingske har fjernet en video, hvor det af underteksterne fremgår, at der bliver råbt »gas the jews.« Berlingske har også redigeret rubrikken, så udsagnet ikke længere fremgår heraf. RED.