Tillykke, Morten Skov – her er et par borgerlige ord til Danmarks rødeste mand

Morten Skov er kun 41 år. Det er en god alder at blive ny formand for 1,3 millioner medlemmer af FH i, for der er brug for at ruske op i en bedaget fagbevægelse med et ramponeret omdømme. Morten Skovs største problem er i virkeligheden, om bukserne ender med at revne i mødet med aggressive offentligt ansatte på konfliktkurs med politikerne og de pragmatiske ansatte i eksempelvis Dansk Metal.

Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) holder ekstraordinær kongres i København torsdag den 7. september 2023 Emil Helms/Ritzau Scanpix

Morten Skov Christiansen er ny formand for landets lønmodtagere. Det er man, når man er valgt som formand for de 1,3 medlemmer af FH (Fagbevægelsens Hovedorganisation). Man kan vælge at behandle det som en intern nyhed i fagbevægelsen. Det er det ikke.

Morten Skov Christiansen, som kun er 41 år og dermed en af de yngste formænd for fagbevægelsen nogensinde, formentlig den yngste, bliver med ét slag et af Danmarks mest magtfulde mennesker, som vil blive stillet direkte igennem, når han ringer til statsministeren, finansministeren, naturligvis til sin vigtigste modpart blandt arbejdsgiverne, DIs administrerende direktør, Lars Sandahl, og uendeligt mange andre.