Tak til Mærsk for at melde klart ud: Bliv hjemme eller bliv vaccineret

Det er bedre at være vaccineret end ikke at være vaccineret. Nogen skal jo sige det. Og dine valg har konsekvenser, hvis du vælger ikke at blive vaccineret. Tak til Mærsk for at skære den indlysende pointe ud for os alle.

Søren Skou, topchef i landet største virksomhed, A.P. Møller - Mærsk, stiller sig på fornuftens og videnskabens side i kampen mod covid-19. Mathias Svold

I Danmark er vi 4.415.041, der er blevet vaccineret mod corona. Det svarer til 85,9 procent af de danskere, der er inviteret til vaccination.

Danmark er et af de lande i verden, hvor flest er vaccineret. Alligevel er det for slapt, at vi nu måske skal genindføre coronapas og testkrav – i værste fald andre restriktioner – alene fordi vi ikke kan nå helt i mål med at få os alle vaccineret.