Regeringen fyrede Vestager til fordel for en letvægter – det er en kæmpefejl

Jeg ville slet ikke være overrasket, hvis Margrethe Vestager i stedet for at indlede en imponerende global bestyrelseskarriere bliver ringet op af EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, for at være en del af hendes projekt med at finde noget begejstring for at genrejse Europa som et dynamisk sted på jordkloden.

Margrethe Vestager (R), der er afgående konkurrencekommissær i EU, anerkendes bredt for sin indsats mod ikke mindst techgiganterne. Søren Bidstrup

Sommetider skal man tillade sig at blive lidt klogere. Det er den gamle statsminister Jens Otto Krags (S) berømte talemåde om, at man har et standpunkt, til man tager et nyt.

Måske var jeg lidt for hurtig, da jeg forleden på lederplads spurgte, hvad Danmarks afgående EU-kommissær Margrethe Vestager (R) egentlig har lavet de seneste ti år. Spørgsmålet rejste sig ud af konklusionerne i en af de vigtigste og største rapporter om EU og Danmarks fremtid, der er skrevet i årtier, nemlig Draghi-rapporten om fremtiden for Europas konkurrenceevne.