Fjendtligt indtog i toppen af dansk erhvervsliv: Et lille stykke dansk børshistorie under opsejling

To af verdens største høreapparatproducenter er tørnet sammen på det danske aktiemarked. William Demant Invest har købt ti procent af GN Store Nord i et træk, der er uhyre sjældent på dansk børsjord.

Tidligere William Demant-topchef Niels Jacobsen står nu i spidsen for William Demant Invest, som har indledt et opkøb af aktier i rivalen GN Store Nord. Arkivfoto: Linda Kastrup Linda Kastrup

Selvom produktet er høreapparater var det en særdeles højlydt nyhed, der ramte børsmarkedet i sidste uge. Ud af det blå kom først meddelelsen om, at høreapparatvirksomheden Demant havde købt fem procent af GN Store Nord. Dagen efter landede en ny meddelelse, hvor ejerandelen nu var øget til mindst ti procent af aktierne.

Formelt set er det Demants egen hovedaktionær, William Demant Invest, der handler på vegne af William Demant Fonden. Altså samme konstruktion som vi kender fra A.P. Møller-gruppen og en række af landets store virksomheder.