Bedragere har totalt frit spil – det er det skred vi skal begynde med at fikse, Mads Brügger

Når der skal ryddes op efter TV 2-dokumentaren »Den sorte svane«, skal vi begynde hos politiet, domstolene, skattevæsenet og det sociale system. 

Journalisten og chefredaktøren Mads Brügger hyldes med rette i disse dage. Det er umuligt at opdrive nogen som helst, som ikke suges ind i den rystende og fascinerende journalistiske fortælling, som TV 2-dokumentaren »Den sorte svane« er.

Personerne ligner mere noget fra »Oliver Twist« af Charles Dickens med Fasar Abra Raja i rollen som den dybt kriminaliserede Fagin end mennesker i en moderne velfærdsstat, omend vi – som serien viser – nu om dage har udstrakt statens hånd til at give travle kriminelle en førtidspension. Det er et ironisk tilfælde, at Fasar af udseende faktisk ligner Fagin spillet af Alec Guinness i den berømte filmatisering fra 1948 af »Oliver Twist«.