Strukturmager kåret som Midtjyllands bedste ejerleder

Michael Grosbøl fra Mascot International blev i aftes kåret som regionens bedste ejerleder. Bedst i kategorien »Vækstbobler« blev it-virksomheden Amazezig, der har udviklet en ny publiceringsplatform til magasinbranchen.

Michael Grosbøl fra Mascot International. Fold sammen
Læs mere
Foto: Claus Fisker/Scanpix
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Et højt fokus på tal og teknologi betaler sig for Mascot International i Silkeborg. Og ikke kun på bundlinjen.


Tirsdag blev der således sat pris på den strukturerede ledelse, da medejer og direktør Michael Grosbøl blev kåret som årets ejerleder i region Midtjylland.


Kåringen fandt sted i Price-waterhouseCoopers lokaler i Nobelparken i Århus, hvor godt 40 af regionen ejerledere i fællesskab med revisionsselskabet, Ejerlederforeningen, og ErhvervsBladet.dk brugte en eftermiddag på at fejre den gode ejerledelse.


Europas største


Formand for ejerlederne Hans Jørgen Dalum overrakte prisen:


- Virksomheden er markedsledende, hvad angår design og kvalitet. Den er blandt de største i Europa og har en klar målsætning om at blive større, læste han blandt andet op fra juryens begrundelse.
Derudover var der ros til en effektiv logistik, der sikrer kort leveringstid. Dag til dag i Danmark og under tre dage i Europa. Michael Grosbøl er anden generation i virksomheden, og han var til stede sammen med sin hustru og sine forældre.


- Vi har altid koncentreret os om at drive virksomhed ,uden at tænke så meget over, hvor gode vi var, og det kom som noget af en overraskelse, da jeg blev kontaktet,« sagde ejerlederen om nomineringen.
Familievirksomheden har i de 17 år med Michael Grosbøl ved roret haft en gennemsnitlig årlig vækst på 20 procent, og Mascot har i dag 1.100 medarbejdere.
Heraf er de 800 beskæftigede på virksomhedens egen fabrik, der i 2008 blev etableret i Vietnam.

Retfærdighed

Også her høster ejerlederen anerkendelse, og fabrikken, der i øvrigt lige har haft royalt besøg, da regentparret var i Vietnam, blev tidligere i år kåret som den bedste i sin region.


- Vi sørger for at forholdene lever op til det, som enhver europæisk medarbejder ville kræve, og det er altså ikke en selvfølge i Vietnam. Til gengæld giver det os en større effektivitet, sagde Michael Grosbøl, da han takkede for kåringen.


Ud over vinderen var to andre midtjyske virksomheder nomineret.


Det var Morten Balle fra MB Network A/S i Rødkærsbro, der på kort tid har udviklet sig til en af landets største operatører inden for fiberoptisk netværk og løbende har vist sig i stand til at udvikle forretningen. Samt fysioterapeuterne Thomas Helt og Ulrik Jespersen fra QuickCare i Herning, der arbejder med arbejdsmarkedsrettet afklaring af personer på sygedagpenge.

It-vækstbobler

Dagens anden pris, i kategorien Årets Vækstbobler, gik til softwarevirksomheden Amazezig i Århus med stifterne Martin Prüss og Daniel Laursen.


De har udviklet en ny digital publiceringsplatform, der henvender sig til magasinbranchen og andre virksomheder med behov for at kommunikere.


- Vi er stadig i gang med at definere præcis, hvem vi henvender os til, og hvor vi skal ligge på markedet, og det her er en kæmpe anerkendelse, sagde en glad Martin Prüss, mens partneren havde travlt med at dele visitkort ud til interesserede ejerledere.


To andre virksomheder gjorde sig gældende i opløbet om at blive regionens vækstbobler.


Det var Herning-virksomheden AX-S, der arbejder med vedligeholdelse i svimlende højder, og blandt andre har vindmølleparker blandt sine kunder. Samt Play It Sound, grundlagt af Jonas Gam, Mette Stubkjær og Peder Bur-gaard, der udvikler intelligent legepladsudstyr.