En optælling foretaget af Ritzau Finans viser, at kvinder nu udgør 27,5 pct. af medlemmerne i de danske C25-bestyrelser, når man fraregner medarbejderrepræsentanter. Dermed er det stort set på samme niveau som i foråret 2016, hvor Ritzau Finans foretog den seneste optælling.

Dengang gjaldt optællingen for C20-selskaberne. Siden er eliteindekset blevet udvidet, og nye selskaber er kommet til, mens andre er røget ud. Derfor er det ikke de helt samme selskaber, som indgår i den nyeste optælling.

Nogle af de sidst tilkomne selskaber i C25 som Ambu og Royal Unibrew trækker ned i statistikken, da ingen af de to selskaber i øjeblikket har kvinder i bestyrelsen. Førstnævnte har meddelt, at det vil vælge det næste bestyrelsesmedlem ud fra en liste med kun kvinder på.

I høreapparatkoncernen GN udgøres bestyrelsen derimod af 50 pct. kvinder, mens Pandora og Novozymes også er med til at trække godt op i den samlede optælling.

Når det kommer til posten som næstformand, ser fordelingen lidt bedre ud for kvindernes vedkommende, da 7 ud af de i alt 24 næstformænd i eliteselskaberne er kvinder.

Til gengæld har ingen af C25-selskaberne en kvindelig formand, men det bliver der med al sandsynlighed lavet om på snart. Mandag pegede Chr. Hansen nemlig på Dominique Reiniche som ny bestyrelsesformand til valget ved generalforsamlingen i november.

Netværket har været en udfordring

En af udfordringerne med at få flere kvinder ind i bestyrelseslokalerne har indtil nu været netværket, fortæller Aase Hoeck, der driver headhuntingfirmaet KarriereKvinder.dk. Her har hun blandt andet specialiseret sig i at finde kvindelige kandidater til bestyrelsesposter.

»Du er nødt til at gøre dig selv kendt på de markeder, det handler om, og vise dine resultater frem. Det skal du gøre, så andre får øje på dig som en potentiel kandidat. Det tror jeg, at kvinder i dag er blevet meget mere opmærksomme på,« siger hun.

Erfaring fra direktørstillinger er også en efterspurgt kvalitet, når det kommer til bestyrelsesmedlemmer, lyder det, og det kan også være med til at besværliggøre kvindernes vej til bestyrelserne.

»Et af problemerne er vanetænkning, og mange lægger sig måske ikke nok i selen for også at finde de dygtige kvinder. Rekrutteringspoolen indeholder nok også flere mænd, fordi mænd har siddet på niveauerne lige under de ledende stillinger, siger Anders Schelde, investeringschef hos MP Pension, der har været ude med riven efter selskaber, som halter bagefter på den front.«

Marie Louise Mors, professor i strategi og international ledelse på Copenhagen Business School, vurderer også, at det kan være en af udfordringerne for kvinderne. Hun mener, at det er vigtigt at få alt talent i spil »både hos mænd og kvinder«.

»Der er mange dygtige kvinder derude. Jeg tror ikke på, at der ikke er nok kvalificerede. Det er klart, at hvis man kun vil have folk i bestyrelserne, som er administrerende direktører, så er der ikke mange kvinder at vælge mellem, men det er jo heller ikke, fordi alle mændene har den baggrund,« siger hun.

Hun fortæller også, at hendes egen og andres forskning tyder på, at kvinder generelt bedømmes hårdere, og at der stilles højere krav til deres CV.

Udviklingen har været langsom - men gå fremad

Aase Hoeck mener, at udviklingen i Danmark har været langsom, og de danske virksomheder er blevet overgået af både Sverige og Norge, når det kommer til kvinder på bestyrelsesposterne.

»Da vi kan præsentere rigtig mange talentfulde kvinder, hvorfor bliver de så ikke valgt ind? Det er det store ubesvarede spørgsmål, som der nok ikke er en endegyldig løsning på, men hvor vi nok må se i øjnene, at det sker henad vejen«.

»Det er gået langsomt, men jeg mener, at man har brugt for mange år på at definere hindringerne. Prøv at se lidt længere frem. Det kommer, og det kommer stille og roligt hen ad vejen,« siger Aase Hoeck.

Organisationen Kvinder i Bestyrelser arbejder, som navnet antyder, for at give flere kvinder adgang til bestyrelseslokalet. Herfra lyder det, at udviklingen har været undervejs - men ikke har været god nok.

»Der skal stadig være fokus på det. Vi tror, at der ligger en kæmpe opgave forude - også for os - med at tage fat i CEOs og formænd og tale om, hvad de gør for at få flere kompetencer i spil. Vi vil gerne tage kvindevinklen ud og i stedet tale om forskellige kompetencer,« siger Gitte Maya Elsing, der er bestyrelsesmedlem og ordførende hos organisationen.

Herhjemme blev det i 2013 lovpligtigt for de 1200 største danske virksomheder at opstille mål for andelen af kvinder i bestyrelserne.