Zuckerberg ville ikke støtte nogen præsidentkandidat. Men så sagde han alligevel noget om Trump
Selvom han ikke vil støtte nogen af de to præsidentkandidater til efterårets valg, har Mark Zuckerberg alligevel rost Donald Trump.

Selvom han ikke vil støtte nogen af de to præsidentkandidater til efterårets valg, har Mark Zuckerberg alligevel rost Donald Trump.

Valgkampen om det amerikanske præsidentembede er i fuld gang.
Og lørdagens skudattentat mod ekspræsident Donald Trump har hamret speederen i bund.
Nu stempler Facebook-stifteren Mark Zuckerberg ind i valgkampen og giver sin mening om Donald Trump tilkende.
Det gør han i et interview med Bloomberg, hvor han understreger, at han ikke vil støtte nogen kandidat offentligt. Alligevel lufter han, hvad han tænker om Donald Trumps reaktion på attentatet.
»At se Donald Trump rejse sig efter at være blevet skudt i ansigtet og løfte en knyttet hånd i vejret med det amerikanske flag er en af de mest badass ting, jeg har set i mit liv,« siger han:
»Som amerikaner er det svært ikke at blive følelsesmæssigt påvirket af den ånd og den kamp.«
Mark Zuckerberg tror da også, at det er derfor, »mange mennesker godt kan lide ham«.
Donald Trump har tidligere været udelukket fra Facebook-platformen.
Det skyldtes blandt andet stormen på Kongressen, hvor Trump ifølge Zuckerberg brugte sin Facebook-profil til at »underminere den fredelige og lovlige overdragelse af magten til sin valgte efterfølger«.
Selvom Trump ikke er udelukket mere, har han advaret Zuckerberg om, hvad der måske er i vente.
»Hvis jeg bliver valgt som præsident, vil vi jagte valgsvindlere i en grad, man aldrig har set før, og de vil blive sendt i fængsel i lang tid,« skrev han på sit eget sociale medie, Truth Social, med direkte henvisning til Mark Zuckerberg.
Der er i øvrigt intet, der indikerer, at Mark Zuckerberg skulle have deltaget i valgsvindel.