USA har nægtet at udstede visum til flere medlemmer af den iranske delegation, der skulle følge præsident Masoud Pezeshkian til ugens FN-topmøde.

Det skriver det iranske statsmedie IRNA ifølge nyhedsbureauet AFP.

- I et hidtil uset fjendtligt træk fra den amerikanske regerings side har Trump nægtet at udstede amerikanske visa til visse medlemmer af præsidentens højtstående delegation, lyder det.

Blandt medlemmerne, der har fået nægtet indrejse til USA, er præsidentens hold af kommunikationsfolk.

Pezeshkian er den højest rangerende iraner, der rejser ind i USA, siden USA og Israel indledte angreb i Mellemøsten tilbage i februar.

Delegationen skal deltage ved FN's Generalforsamling, der finder sted i New York fra tirsdag og til og med mandag 28. september.

En talsperson har ifølge nyhedsbureauet sagt, at Pezeshkian vil tale ved forsamlingen onsdag.

Delegationen er dog blevet underlagt en række restriktioner.

Det er for eksempel ikke tilladt for medlemmerne at købe luksusvarer eller andre varer.

Tidligere har den amerikanske regering forbudt Irans delegation at handle i butikker. De har kun fået lov til at bevæge sig mellem FN's hovedkvarter, Irans FN-mission, FN-ambassadørens bolig og John F. Kennedy-lufthavnen i New York.

I henhold til FN's såkaldte hovedkvartersaftale fra 1947 er USA som udgangspunkt forpligtet til at give udenlandske diplomater adgang til FN.

USA siger dog, at landet kan nægte visa af årsager forbundet til "sikkerhed, terrorisme og udenrigspolitik".

Den iranske udenrigsminister, Abbas Aragchi, der er en del af delegationen, forlod Iran søndag og har lavet et kortere stop i Qatar på vej mod USA.

Iran har via Qatar som mægler meddelt USA betingelserne for en genåbning af skibsruten gennem Hormuzstrædet.

RITZAU