Ukraine støtter et amerikansk forslag om en øjeblikkelig 30-dages våbenhvile i krigen med Rusland.
Det oplyser Ukraine og USA i en fælles erklæring ifølge Reuters.
Samtidig vil USA genoptage militærstøtten til Ukraine »med det samme«, ligesom USA igen vil sætte gang i dets deling af efterretninger med Ukraine.
Erklæringen kom i stand efter tirsdagens møde mellem en ukrainsk og en amerikansk delegation i Jeddah i Saudi-Arabien.
Våbenhvilen er betinget af en godkendelse fra russernes side, fremgår det i erklæringen.
I udtalelsen fortæller landene ligeledes, at de under mødet har taget et vigtigt skridt mod at genetablere en varig fred, oplyser det amerikanske udenrigsministerium ifølge Reuters.
»Bolden er nu på Ruslands banehalvdel om fred i Ukraine,« siger USAs udenrigsminister Marco Rubio efter mødet i følge Reuters.
Såfremt våbenhvilen på 30 dage bliver en realitet, kan den forlænges efter gensidig aftale.
Som en del af aftalen blev landene enige om, at de hurtigst muligt indgår en omfattende aftale om udvinding af Ukraines mineralressourcer.
Mineralaftalen skal udvide Ukraines økonomi og garantere landets langsigtede sikkerhed, lyder det i erklæringen.
Efter mødet i Jeddah siger Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, at USA nu må overbevise Rusland om at acceptere våbenhvileforslaget.
»Den amerikanske side forstår vores argumenter.«
/ritzau/