Turister nægtede at sætte sig ned – gondol med selfieglade turister kæntrer
En gruppe turister endte i Venedigs kanaler, da de nægtede at sætte sig ned på en gondoltur.
En gruppe turister endte i Venedigs kanaler, da de nægtede at sætte sig ned på en gondoltur.
En gruppe turister fik sig en overraskelse, da de pludselig svømmede rundt i Venedigs kanaler.
Kort inden var den gondol, som de sejlede i, kæntret.
Og det var tilsyneladende deres egen skyld.
The Guardian skriver, at turisterne havde nægtet at sætte sig ned, da de skulle sejle under en af Venedigs mange broer.
Turisterne havde angiveligt insisteret på at tage selfies stående i båden.
Gondolieren, der førte gondolen, endte også i vandet.
Lokale italienske medier skriver, at gondolierens manøvre under broen krævede den maksimale vægtbalance ombord. Men passagererne ignorerede angiveligt hans ordrer om at sætte sig ned og fortsatte i stedet med at rejse sig og tage billeder.
Kort efter væltede båden, og alle ombord havende altså i det kolde vand.
Turisterne blev hjulpet op af vandet af lokale og fik varmen på det nærliggende La Fenice-teater, skriver The Guardian.
Netop Venedig kæmper med mængden af turister, som Berlingske også for nylig har beskrevet.
Den italienske by er afhængig af de turister, der også slider på den. Derfor forsøger Venedig sig nu med et nyt tiltag.
Turister, der ønsker at besøge den populære by en enkelt dag, skal fremover betale et gebyr på fem euro (37 kroner) pr. person over 14 år i i højsæsonen, skriver Condé Nast Traveller.
Målet er at give turister et incitament til at blive længere, at gøre turistmasserne mindre og at gøre byen rarere at bo i for dens faste beboere.

Venedigs borgmester, Luigi Brugnaro, kalder gebyret for et »turistbidragsprogram«. Han sagde for nylig til nyhedsbureauet AP, at forsøget er det første i verden, som skal regulere strømmen af turister på de mest travle dage i højsæsonen.
»Vores mål er at gøre byen mere beboelig.«
Venedig er på UNESCOs verdensarvsliste og var for nylig tæt på at blive placeret på UNESCOs liste over verdensarv, der er i fare.
UNESCO udkom med en rapport i juli, hvor der stod, at menneskeskabte klimaforandringer, ekstremt vejr, stigende vandstand, overturisme og overbebyggelse truede byens eksistens.