Sanders og Michelle tog konventet med storm

Demokratenes konvent: Det store spørgsmål er, om Bernie Sanders kan levere stemmerne til Clinton. For hun får brug for dem i en af de mest hårde valgkampe i mange år.

USAs førstedame, Michelle Obama, og partiets tidligere præsidentkandidat Bernie Sanders tog det demokratiske konvent i Philadelphia med storm. Foto: JUSTIN LANE/EPA Fold sammen
Læs mere
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

PHILADELPHIA: USAs førstedame, Michelle Obama, og partiets tidligere præsidentkandidat Bernie Sanders tog det demokratiske konvent i Philadelphia med storm. Michelle Obama med en gribende støtte til Hillary Clinton og en Bernie Sanders, der blev mødt med flere minutters intenst bifald fra hele konventet. Selvfølgelig især hans tilhængere, hvoraf mange af dem grædende tog afsked med den mand, der har skabt »Bernie-bevægelsen i partiet.

Konventet ville ikke slippe ham, men jublede, da han trådte ind på scenen. Sanders måtte flere gange begynde sin tale i håb om, at de delegerede ville stoppe hyldesten. Men han måtte først igennem bragende klapsalver fra konventet, som helt tydeligt var imponeret over den 74-årige senator fra Vermont, som har vendt og og ned på demokratisk politik og har sat en mere venstreorienteret dagsorden, som Clinton til dels har lovet at videreføre, hvis hun bliver præsident.

»Hillary Clinton bliver en enestående præsident, og jeg støtter hende,« sagde Bernie Sanders til sine tilhængere og fik det bifald, han bestemt ikke fik tidligere på dagen, da han støttede Clinton, selv om det dagen før var blevet afsløret, at ledende medlemmer af Det Demokratiske Partis hovedkvarter i det skjulte havde støtte Clinton i stedet for at være neutrale under primærvalgene og dermed ifølge Sanders tilhængere havde snydt dem for en sejr. De mente, at Sanders skulle tage afstand fra Clinton, hvilket han ikke gjorde.

Men også Michelle Obama leverede et brag af en tale og blev modtaget med begejstring, da hun trådte ind på scenen og begyndte en gribende tale om det at have børn, være ansvarlige forældre og ikke mindst at være forbilledet for børnene, hvilket hun som USAs førstedame var meget bevidst om, at hun var.

»Og tag ikke fejl af det. Denne november, når vi går til valg, så er det det, vi skal vælge. Ikke en republikaner eller en demokrat. Ikke en fra venstrefløjen eller en fra fra højrefløjen. Nej, dette valg og alle andre valg for den sags skyld handler om, hvem der har magten til at skabe fremtiden for vores børn for de næste fire eller otte år,«, sagde Michelle Obama til stor jubel for de delegerede.

 

Demokraternes konvent i Philadelphia var en opvisning i støtte til partiets kommende præsidentkandidat, Hillary Clinton. De var der alle sammen på førstedagen. Den sorte karismatiske senator Cory Booker fra New Jersey, som har været nævnt som en mulig vicepræsidentkandidat. Venstrefløjssenatoren fra Massachusetts Elizabeth Warren ud over Michelle Obama og Sanders.

Michelle Obama talte også om fremtiden for USA og om et land, der »er det største i verden«. Dermed gik hun i rette med republikanernes præsidentkandidat, Donald Trump, og hans slogan »Make America Great Again«, som hun mente mere end antydede, at USA ikke var stort i øjeblikket. Hun sagde, at hun ville have en præsident, der kender jobbet og tager det seriøst og ikke en, »der tror, at de problemer, en præsident står over for, ikke er spørgsmål om sort eller hvidt og ikke kan koges ned til 140 tegn«, som hun udtrykte det med klar henvisning til Trumps mange beskeder om verdens tilstand på twitter.

»Når man har atomkoderne lige ved hånden og militæret under sin kommando, så kan man ikke lave hurtige beslutninger. Man kan ikke være tyndhydet eller have en tendens til bare at slå løs. Man skal være rolig og være afmålt og velinformeret,« sagde Michelle Obama.

 

 

På trods af Michelle Obamas fantastiske tale, så var det Sanders, alles øjne var rettet mod, da han for få timer siden trådte ind på scenen i Philadelphias sportsarena Wells Fargo Center under indtryk af rasende tilhængere uden for og halvlunke støtter inden for. For de var alle rasende over de e-mails, som er blevet offentliggjort af hackere - mails som viser, at enkelte i Det Demokratiske Partis ledelse har forsøgt at modarbejde Sanders og foretrak Clinton, selv om netop de ansatte i partiets hovedkvarter i sagens natur skulle være komplet og aldeles neutrale.

Sandes stod over for en svær opgave, da han trådte ind på scenen for at overbevise sine skuffede tilhængere om, at de stadig skulle støtte Clinton. Ikke kun fordi hun nu er den eneste, der kan forhindre republikanernes præsidentkandidat, Donald Trump, men også fordi mailene ikke viser, at Hillary Clinton havde noget ansvar for det, der skete i hovedkvarteret.

Det lykkedes for Sanders. Han takkede sine tilhængere for at være med til at skabe en bevægelse, og han opridsede sine mange politiske punkter om en omfordeling af goderne i USA gennem øgede skatter til de rigeste, en større kontrol med Wall Street, et større fokus på klimaforandringerne og bedre forhold og økonomi til skoler og uddannelsessteder og til de studerende og bedre sundheds- og sygeforsikringer for hele befolkningen. Sanders lovede sine tilhænger, at Clinton ville det samme - ihvertfald et stykke hen ad vejen.

Og på trods af at hans tilhængere var tydeligt berørte, så blev der ikke buhet. Det så ud til, at Sanders havde kontrol over sine delegerede. Men om han også har kontrol med de tusinder, der protesterede uden for konventet, er en anden sag.