Russiske agenter »er en flok amatøragtige gøglere«

Russiske efterretningsagenter er nu for anden gang på mindre end en måned blevet afsløret som klodrianer. I sidste måned afslørede briterne deres sløje håndværk under nervegiftaktionen i Salisbury, og nu har hollænderne så dokumenteret en lige så pinlig operation.

De fire russiske agenter nærmest annoncerede deres baggrund ved ankomsten, og senere indlogerede de sig lige ved siden af deres åbenlyse mål - så den hollandske efterretningstjeneste var efter dem hele vejen. Her er de sammen med medarbejdere fra den russiske ambassade. Det hollandske forsvarsministerium

De var engang lige så frygtede, som de var hadede – agenterne fra den militære russiske efterretningstjeneste GRU.

Tænk på Den Kolde Krig. Det var en af deres spioner, som stjal atombomben fra USA, og det var deres mænd, som ved en lynaktion i 1968 underminerede foråret i Prag. De er den russiske hærs »hjerne,« skrev en amerikansk general med modstræbende anerkendelse. Men det var dengang, og dengang er forbi. I den grad. GRU har i de senere år stået bag nogle af de mest spektakulære russiske fiasko-operationer, bl.a. nedskydningen af passagerflyet MH-17, hackingen af det amerikanske præsidentvalg og nervegiftangrebet i Salisbury i foråret.