Rusland har mandag genoptaget angrebene i den ukrainske region Kherson, efter at den hidtil længste våbenhvile er ophørt.

Det skriver nyhedsbureauet AFP.

- Omkring klokken 08.00 blev en bil ramt i et droneangreb i Korabelnyj-distriktet, oplyser lokale myndigheder til nyhedsbureauet.

En 62-årig kvinde og en 73-årig mand er kommet til skade i angrebet.

Rusland har afvist et ukrainsk forslag om at forlænge våbenhvilen.

Våbenhvilen, der startede klokken 02.00 natten til tirsdag dansk tid, var begrænset til den østlige region i Ukraine, Kherson, og var mæglet af USA's førstedame, Melania Trump.

Aftalen om midlertidigt at stoppe de militære kampe i Kherson gav Ukraine mulighed for at evakuere 167 civile fra den russisk-besatte by i området Olesjky.

Jana Lantratova, der er russisk menneskerettighedsombudsmand, oplyser desuden, at det er blevet aftalt, at der månedligt leveres humanitær hjælp til byen.

- Der er stadig mennesker i Olesjky, der har brug for hjælp, lyder det.

Hun siger, at færre end 750 personer har forladt byen.

Det lyder dog i et opslag på X fra Melania Trump, at næsten 800 er blevet evakueret.

Hun vil fortsat skulle fungere som mægler.

Der blev i flere uger forsøgt at organisere hjælp til byens borgere efter meldinger om kritisk mangel på mad, vand og medicin.

Ukrainsk militær har desuden beskyldt Rusland for at bruge våbenhvilen til at styrke sine militære positioner.

Ifølge den russiske regerings talsperson, Dimitrij Peskov, er det helt normal praksis.

- Man kan med sikkerhed gå ud fra, at de ukrainske styrker også har gjort brug af perioden til at omgruppere. Det er almindeligt i sådanne situationer, lyder det ifølge Reuters.

Han fortæller også, at der ikke foreløbig er planer om lokale våbenhviler som den i Kherson andre steder i Ukraine.

RITZAU