USA's præsident, Donald Trump, skal formentlig mødes med sin ukrainske kollega, Volodymyr Zelenskyj, i næste uge.
Det siger den amerikanske udenrigsminister, Marco Rubio, ifølge nyhedsbureauet AFP.
Mødet vil i givet fald finde sted i forbindelse med FN's årlige generalforsamling i New York i næste uge.
Rubio siger videre, at Trump stadig håber på at få en fredsaftale på plads med Zelenskyj og Ruslands præsident, Vladimir Putin.
Trump har haft "flere telefonsamtaler med Putin og flere møder med Zelenskyj, herunder sandsynligvis igen i næste uge i New York", siger Rubio.
- Han vil blive ved med at prøve. Hvis fred er muligt, ønsker han at opnå det, siger Rubio.
- På et tidspunkt vil præsidenten måske konkludere, at det ikke er muligt. Han er der ikke endnu, men han kunne nå til det punkt.
For en måned siden havde Trump inviteret Putin til topmøde i Alaska.
Det var første gang, at en vestlig nation har tilladt den russiske præsident at besøge landet, siden han gav ordre til invasionen af Ukraine i februar 2022.
Få dage senere mødtes Trump med Zelenskyj og en række europæiske ledere i Det Hvide Hus.
Ifølge Rubio er Trump enestående, idet han kan tale både med Putin, Zelenskyj og europæerne.
- Hvis han på en eller anden måde trak sig ud af dette eller sanktionerede Rusland og sagde: "Jeg er færdig", så er der ingen tilbage i verden, der overhovedet kunne mægle en afslutning, siger Rubio.
I de seneste uger og måneder har Rusland optrappet angrebene mod Ukraine.
Alene i september har russiske styrker angrebet Ukraine med over 3500 droner af forskellige typer og næsten 190 missiler samt over 2500 bomber, der er kastet fra luften. Det meddeler Zelenskyj i et opslag på X.
Tirsdag morgen er mindst én person blevet dræbt i et stort angreb mod den ukrainske by Zaporizjzja. 13 andre er såret, og angrebet har udløst et stort antal brande, siger guvernøren i regionen ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Trump kom til magten med et løfte om at afslutte krigen på en dag.
Han har gentagne gange givet sin forgænger, Joe Biden, skylden for Ruslands invasion og har kritiseret, at USA har støttet Ukraine med milliarder af dollar.
Marco Rubio er tirsdag morgen ved at afrunde et besøg i Israel, hvor han har holdt møder med blandt andre den israelske premierminister, Benjamin Netanyahu.
Rubio rejser videre til Qatar, der har spillet en vigtig rolle i fredsforhandlinger mellem Israel og den palæstinensiske Hamas-bevægelse.
Disse forhandlinger er gået fuldkommen i stå, efter at Israel i sidste uge angreb en bygning i Qatars hovedstad, hvor Hamas' forhandlere var samlet.
/ritzau/AFP