Red Barnet: Ingen børn overlevede søndagens skibsforlis

Organisationen Red Barnet har fået bekræftet, at ingen børn var blandt de overlevende, da skib fyldt med flygtninge kæntrede natten til søndag. Dødsvanviddet i Middelhavet skal stoppes nu, lyder det.

Organisationen Red Barnet har fået bekræftet, at ingen børn var blandt de overlevende, da skib fyldt med flygtninge kæntrede natten til søndag. Dødsvanviddet i Middelhavet skal stoppes nu, lyder det. Fold sammen
Læs mere
Foto: A4700/_Opielok Offshore Carriers
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Ingen børn var blandt de overlevende i forbindelse med søndagens tragiske forlis godt 210 kilometer fra den italienske ø Lampedusa i Middelhavet.

Det oplyser Red Barnet, der fastsætter det samlede dødstal ved forliset, der fandt sted natten til søndag, til at ligge omkring 700-900 personer.

Organisationen opfordrer kraftigt til, at der fra politisk hold konstrueres en løsning, der vil kunne redde flygtningene fra druknedøden i Middelhavet.

Torsdag mødes EUs ledere for at diskutere en række tiltag, der skal imødegå den akutte situation, der hersker i Middelhavet. Red Barnet kalder det for den værste flygtningekrise siden Anden Verdenskrig.

»Det er fint, at der nu er planlagt endnu et topmøde på torsdag, men hver time tæller. Og lige nu – i disse dage og timer - risikerer flygtningebørn og voksne at drukne, mens Europas ledere tøver,« siger Red Barnets vicegeneralsekretær, Jonas Keiding Lindholm, i en pressemeddelelse.

Allerede mandag mødtes EUs udenrigs- og indenrigsministre, der blev enige om en tipunktsplan, der blandt andet lægger op til, at smuglerbådene i stor stil skal destrueres, så den farefyldte færd over havet slet ikke finder sted. Men det kan kun gå for langsomt med at få lavet en akut løsning, mener Jonas Keiding Lindholm.

»Mens vi i dag (mandag red.) sad og ventede på resultatet af politikernes diskussioner i Luxemburg, kom der meldinger om nye forlis i Middelhavet. Dødsvanviddet i Middelhavet skal stoppes nu,« siger han.

Red Barnets medarbejdere i Italien fortæller, at de 28 overlevende fra søndagens forlis ankommer til Catania på Sicilien mandag aften. En af de overlevende fortæller til Red Barnet, at der var omkring 200 kvinder og 30-40 børn om bord på skibet.