MELLEMØSTEN: Svaret kom i sidste øjeblik.
Efter tidsfristen på ti dage var blevet forlænget med yderligere 48 timer, bekræftede kilder onsdag morgen over for tv-stationen al-Jazeera, at Qatar nu har givet sit officielle svar på de 13 krav fire arabiske lande stillede i juni.
Den 5. juni 2017 indførte Saudi-Arabien, Egypten, De Forenede Arabiske Emirater og Bahrain en blokade mod Qatar. De fire lande beskylder Qatar for at støtte terror, og næsten tre uger efter blokadens start, stillede de fire lande 13 specifikke krav til Qatar som betingelse for at ophæve blokaden.
De 13 krav omfatter blandt andet, at Qatar skal droppe sine forbindelser til Iran, udvise alle tyrkiske tropper, lukke tv-stationen al-Jazeera og stoppe sin støtte til terrorbevægelser.
Qatars officielle svar blev overleveret til de fire arabiske lande via en mægler fra Kuwait, men det vides ikke på nuværende tidspunkt, om Qatar efterlever kravene, eller nogle af dem.
I en erklæring, der er blevet offentliggjort på Saudi News Agency, siger de fire lande, at Qatar vil »modtage et svar i god tid«
Tv-stationen al-Jazeera, der finansieres af Qatar, fører i øjeblikket en kampagne i ytringsfrihedens navn, mod de fire arabiske landes krav. En kampagne, der vinder sympati i vestlige lande, til trods for, at især al-Jazeeras arabiske station er kendt for at føre en stærkt sekterisk dagsorden med sympatier for Det Muslimske Broderskab, og i visse tilfælde endda også al-Qaeda.
Den egyptiske kommentator Nervana Mahmoud er blandt kritikerne af al-Jazeera.
»Islamister udnytter ytringsfriheden til at sprede drømmen om kalifatet,« skriver hun på Twitter, og tilføjer i et andet tweet: »mængden af had mellem twitterbrugere fra Qatar og andre golflande får de arabisk-israelske twitterudvekslinger til at fremstå som romantiske samtaler«
Men Qatars udenrigsminister står fast på, at kravet om at lukke al-Jazeera er urealistisk.
»Det handler ikke om terrorisme, det handler om at lukke ned for ytringsfriheden,« sagde Qatars udenrigsminister sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al Thani, ifølge al-Jazeera efter et møde med Tysklands udenrigsminister, dagen før Qatars svar til de fire lande.
Han tilføjede, at de fire landes krav er »urealistiske«
Men de fire arabiske lande insisterer stadig på en lukning af al-Jazeera. De Forenede Arabiske Emiraters udenrigsminister Abdullah bin Zayed Al Nahyan kæder al-Jazeera sammen med ekstremisme.
»For at besejre terror, er vi nødt til at konfrontere hadfyldt tale,« siger han ifølge The Guardian.
Ifølge tv-stationen al-Arabiya vil de fire arabiske lande i nær fremtid præsentere beviser for Qatars forbindelse til regionale terrororganisationer.
For tre uger siden sagde en talsmand fra den libyske hær til al-Arabiya, at Qatar har været med til at transportere såkaldte hellige krigere fra Libyen til Syrien.