Opdateret

Peskov: Udenlandske sikkerhedsgarantier for Ukraine er ikke acceptable

Ifølge Putins talsmand venter der meget arbejde, før Rusland og Ukraine kan mødes på topniveau om fredsproces.

Talsmand for Kreml i Rusland Dmitrij Peskov siger, at udenlandske hære ikke kan stille sikkerhedsgarantier for Ukraine. (Arkivfoto). Maxim Shemetov/Ritzau Scanpix

Udenlandske militærstyrker kan ikke stille sikkerhedsgarantier for Ukraine, der vil være acceptable for Rusland.

Sådan lyder meldingen tidligt fredag morgen fra Ruslands præsident Vladimir Putins talsmand Dmitrij Peskov.

Det skriver det statslige russiske nyhedsbureau Ria.

Meldingen fra Peskov kommer, efter at 26 lande torsdag forpligtede sig til at hjælpe med at sørge for Ukraines sikkerhed efter en eventuel våbenhvile.

Det meddelte den franske præsident, Emmanuel Macron, torsdag efter et møde i den såkaldte koalition af villige, som udgøres af lande, der støtter Ukraine i krigen mod Rusland.

Det er det, som Peskov natten til fredag har reageret på.

- Kan sikkerhedsgarantier for Ukraine sikres og skaffes af udenlandske, særligt europæiske og amerikanske, militære styrker? Absolut ikke. Det kan de ikke, siger talsmanden.

Peskov uddyber ikke, om hans budskab er, at det ikke kan lade sig gøre, eller om det ikke er i Ruslands interesse, at det vil ske.

Til Ria siger Peskov desuden, at der endnu venter meget arbejde, før der mellem Rusland og Ukraine kan afholdes et møde på højt niveau om en løsning på konflikten mellem de to nabolande.

- Før et møde på højt eller topniveau kan finde sted, skal der arbejdes ekstremt meget for at løse mindre problemer - små tekniske spørgsmål - som samlet set udgør hele konfliktløsningsprocessen, siger han.

Det er endnu ikke oplyst, præcis hvad garantierne fra koalitionen af villige vil indebære.

Det skal nu nedfældes i dokumenter i de 26 lande, lød det fra Macron torsdag.

Han talte blandt andet om muligheden for en såkaldt betryggende styrke i Ukraine på jorden, til søs eller i luften. Det skal landene tage stilling til.

Men det er ventet, at det vil omfatte træning og anden form for styrkelse af Ukraines hær.

Flere europæiske lande er desuden parate til at sende soldater til Ukraine. Det har vakt vrede i Rusland.

Macron understregede, at en såkaldt betryggende styrke ikke ville have til hensigt at føre nogen krig mod Rusland.

/ritzau/Reuters