Den amerikanske præsident, Donald Trump, mødes søndag med den ukrainske præsident, Volodymyr Zelenskyj.
Mødet finder sted i Donald Trumps bolig, Mar-a-Lago, i Florida, hvor præsidenten tog imod Zelenskyj omkring klokken 13.00 lokal tid - 19.00 dansk tid.
Søndagens møde mellem Zelenskyj og Trump har blandt andet fokus på en ny 20-punktsplan.
Trump siger forud for mødet, at der kan være tale om de sidste faser af forhandlinger om fred i Ukraine.
Det er syvende gang, at de to ledere mødes, siden Donald Trump for anden gang rykkede ind i Det Hvide Hus tilbage i januar.
Her kan du læse, hvor og hvornår de tidligere har mødtes:
* 28. februar - Præsident Zelenskyj rejste til USA, hvor han mødtes med Trump i Det Ovale Værelse i Det Hvide Hus. Hensigten var, at den ukrainske præsident skulle underskrive en mineralaftale med Trump, men mødet endte i stedet i mundhuggeri for åben skærm. Zelenskyj forlod USA uden at underskrive aftalen.
* 26. april - Zelenskyj og Trump stak hovederne sammen i Peterskirken i Rom. Anledningen var pave Frans' begravelse. Zelenskyj udtalte senere, at mødet banede vejen for mineralaftalen, der blev godkendt af Ukraines parlament i maj.
* 25. juni - De to præsidenter mødtes ved Nato-topmødet i Haag. Det var sparsomt med detaljer fra mødet, men det lød blandt andet fra Trump efterfølgende, at han var åben for at sende Patriot-missiler til Ukraine. Zelenskyj sagde, at de kom omkring "alle de vigtige emner".
* 18. august - Zelenskyj og syv andre europæiske ledere mødtes med Donald Trump i Det Ovale Værelse. Blandt de europæiske ledere var for eksempel Frankrigs præsident, Emmanuel Macron, og Storbritanniens premierminister, Keir Starmer. Lederne drøftede blandt andet sikkerhedsgarantier for Ukraine.
* 23. september - Donald Trump og Volodymyr Zelenskyj mødtes ved FN's generalforsamling i New York. Det lød efterfølgende fra den amerikanske præsident, at han troede, at Ukraine kunne vinde hele landet tilbage.
* 17. oktober - De to mødtes endnu en gang i Det Hvide Hus. Hensigten var at drøfte, hvilke sikkerhedsgarantier USA kunne tilbyde Ukraine. Zelenskyj kom også med et særligt ønske om at få de amerikanske Tomahawk-missiler til Ukraine.
* 28. december - Præsidenterne mødes i Trumps bolig, Mar-a-Lago, i Florida.
Kilder: TV 2, Ritzau.
/ritzau/
