Søndag morgen dansk tid meddelte det afghanske indenrigsministerium, at Taleban var begyndt at trænge ind i Afghanistans hovedstad, Kabul.
På kort tid har Taleban vundet stærkt frem i Afghanistan. Det er sket, efter at USA-koalitionen, som Danmark har været del af, har trukket sig tilbage.
Få et overblik over, hvad der indtil videre er sket søndag her:
* Omkring 9.30 søndag morgen dansk tid kommer melding om, at Taleban er ved at trænge ind i Kabul fra alle sider.
* Det danske udenrigsministerium udsender en pressemeddelelse, hvor det oplyser, at udsendte på den danske ambassade i Kabul natten til søndag er evakueret til Kabuls lufthavn. Det blev fredag oplyst, at ambassaden lukker midlertidigt.
* En talsmand for Taleban oplyser, at Taleban-krigere er blevet bedt om at vente ved indfaldsvejene til Kabul. Men der er samtidig meldinger om, at oprørere fredeligt har bevæget sig ind i nogle ydre forstæder til byen.
* Ifølge den afghanske præsident, Ashraf Ghanis, kontor er der hørt skud flere steder i Kabul, men afghanske sikkerhedsstyrker har situationen under kontrol.
* En Taleban-talsmand udtaler, at bevægelsen er i forhandlinger med den afghanske regering for at få »en fredelig overgivelse« af Kabul.
* Den afghanske præsident Ashraf Ghani afholder krisemøde med USAs særlige udsending Khalilzad og top – embedsmænd fra Nato.
* Mens flere lande evakuerer ansatte fra ambassader – herunder Danmark, Storbritannien og USA – melder Rusland, at landet ikke vil evakuere.
* Der vil finde en fredelig overdragelse af magten i Afghanistan til en overgangsregering sted. Det oplyser den fungerende afghanske indenrigsminister. Kabul vil ikke blive angrebet, lyder det videre.
* Den afghanske præsident, Ashraf Ghani, beder sikkerhedsstyrker om at bevare sikkerheden i Kabul, efter at Taleban har sat deres fremtog på pause i udkanten af byen.
* En afghansk forhandler oplyser, at en delegation fra Afghanistans regering vil rejse til Qatar søndag for at mødes med Taleban. En kilde fortæller til nyhedsbureauet Reuters, at de skal diskutere en overdragelse af magten.
* Nato oplyser, at de vil bevare deres diplomatiske tilstedeværelse i Kabul, og at de hjælper med at opretholde driften af hovedstadens lufthavn.
Kilder: Reuters og AFP.
/ritzau/



