Mens præsident Trump gør klar til en genåbning af landets økonomi, har han fået et nyt problem:

Coronavirussen er pludselig begyndt at sprede sig i Det Hvide Hus, og selv epidemichefen Anthony Fauci er gået i karantæne, som Berlingske tidligere har beskrevet.

Nu fortæller præsidentens økonomiske toprådgiver, Kevin Hassett, at det er »uhyggeligt at gå på arbejde«.

»Jeg tror, jeg ville være meget tryggere, hvis jeg sad derhjemme,« siger Kevin Hassett blandt andet i et interview i CBS-programmet Face the Nation søndag.

To ansatte i Det Hvide Hus er testet positive for coronavirus.

Den ene, Katie Miller, er vicepræsident Mike Pences pressesekretær, og i øvrigt gift med en af præsidentens seniorrådgivere. Den anden er en soldat, der arbejder som personlig assistent for præsident Trump. Han forbereder blandt andet nogle af præsidentens måltider, skriver The Guardian.

Det har hurtigt fået både Anthony Fauci, Robert Redfield og Stephen Hahn, tre fremtrædende medlemmer af præsidentens coronavirustaskforce, til at gå i karantæne. Hverken vicepræsident Mike Pence eller præsident Trump har dog angiveligt tænkt sig at gå i karantæne.

Ifølge The New York Times frygter flere højtstående medlemmer af regeringen ellers, at virussen allerede spreder sig gennem Vestfløjen i Det Hvide Hus.

»Det er et småt, overbefolket sted. Det er, du ved, det er lidt risikabelt. Men man bliver nødt til at gøre det, fordi man tjener sit land,« siger Kevin Hassett i CBS-interviewet for eksempel om tanken om at tage på arbejde, mens virussen spreder sig i bygningen, som han i øvrigt kalder for »gammel« og »dårligt ventileret«:

»Vestfløjen er, selv med alskens testudstyr og verdens bedste hold af læger, et forholdsvis proppet sted.«

Fra andre kilder i Det Hvide Hus lyder den stik modsatte besked dog. Larry Kudlow, som er formand for det økonomiske råd i Det Hvide Hus, fortæller til ABC, at de to positive coronavirustest ikke er noget at være bekymret for:

»I forhold til Det Hvide Hus, som er et enormt stort sted, hvor mindst 500 mennesker, måske mere end det, arbejder, er det stadig meget få, der er testet positiv,« siger han.

Ifølge The New York Times har Det Hvide Hus nu bedt flere stabsmedlemmer om at arbejde hjemmefra, og flere bedes om at iføre sig mundbind, når de møder ind på arbejde.

Det er uklart, hvor mange personer de to smittede har været i kontakt med i de seneste dage, skriver The New York Times. Men flere af de personer, som i hvert fald har været i kontakt med dem, møder stadig ind på arbejde. Det gælder ikke mindst vicepræsidenten.