Nu blander dronningen sig i vaccinesnakken: Man skal »tænke på andre snarere end sig selv«
Den britiske dronning Elizabeth, er selv vaccineret mod coronavirus. Nu opfordrer hun andre til at gøre det samme. »Det gjorde slet ikke ondt,« fastslår den britiske monark.
Dronning Margrethe er for længst blevet vaccineret mod coronavirus. Det samme gør sig gældende for den britiske dronning Elizabeth. Nu opfordrer sidstnævnte andre til også at få vaccinen.
Torsdag deltog den britiske monark i et videoopkald med en række sundhedsfaglige embedsmænd med ansvar for udrulningen af vacciner i Storbritannien. Undervejs i samtalen fortalte dronningen om sine egne oplevelser med vaccinen. Hun forklarede, at det gik både »hurtigt og var nemt«, samt at det skabte en følelse »af at være beskyttet«.
Dronningen opfordrede til at »tænke på andre snarere end sig selv«, når det kom til overvejelsen om, hvorvidt man ønsker vaccinen eller ej.
»Hvad angår mig, var det ret harmløst. Det gjorde slet ikke ondt,« forklarede hun.
Den britiske dronning Elizabeth deltog torsdag i et online videomøde med en gruppe ledere med ansvar for vaccineudrulningen i Storbritannien. Buckingham Palace
Dronningen og hendes mand, prins Philip, modtog deres vaccinationer i januar på Windsor Castle, hvor de sammen har boet afskærmet i flere måneder.
Mere end 18 millioner briter har modtaget det første vaccinestik, hvilket udgør knap 27 procent af befolkningen.
Dronningens videoopkald var en del af et nyt initiativ, hvor medlemmer af den kongelige familie takker nøglearbejdere og frivillige involveret i vaccinationsprogrammet.
Prins Charles og hertuginden af Cornwall mødte frivillige, der foretog kliniske forsøg med covid-19-vaccinationer på Queen Elizabeth-hospitalet i Birmingham i sidste uge, og prins William besøgte et vaccinationscenter i King's Lynn i Norfolk i denne uge.
Indlagt prins
Mens den 94-årige dronning Elizabeth er frisk, står det anderledes til med hendes mand, prins Philip. Han har nu været indlagt i mere end en uge på et hospital i London.
Prinsen blev indlagt for en sikkerheds skyld om aftenen tirsdag den 16. februar. Det skete på opfordring fra den kongelige huslæge, efter at prinsen havde følt sig sløj.
Oprindeligt lød meldingen fra det britiske kongehus, at prinsen ville være indlagt i nogle dage.
Prins Philip har ligesom dronningen også fået første vaccinestik mod coronavirus. Prinsens indlæggelse skulle dog ikke være coronarelateret.
Del:
Andre læser også
Europa
Hun er ung og hvisker Boris Johnson i øret – og de gamle hader hende. De har god grund til det
Globalt
Alliancen fra Helvede er rystet: Biden gør regnskabet op med Saudi-Arabiens Mohammed bin Salman
USA
USA har på Joe Bidens ordre angrebet i Syrien i nat