Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
USA: The Washington Post og den amerikanske udgave af avisen The Guardian, The Guardian US, deler Pulitzerprisen i kategorien »public service journalism« for deres afsløringer af den amerikanske efterretningstjeneste NSAs overvågning. Det skriver theguardian.com.
Prisen kommer ti måneder efter, at The Guardian publicerede den første artikel om overvågningen på baggrund af lækager fra whistlebloweren Edward Snowden.
Pulitzer-udvalget roser blandt andet The Guardian for at have sat gang i en debat om forholdet mellem regeringen og offentligheden i spørgsmålet om sikkerhed og privatlivets fred.
I kategorien »Breaking News« var der hæder til avisen The Boston Globe for dækningen af bombeangrebet, der ramte det årlige maratonløb i byen og den efterfølgende efterforskning og jagt på de to gerningsmænd.
Pulitzerprisen er en amerikansk journalistik-, litteratur- og musikpris, der uddeles årligt.
BNB
BNB