Israels militær har tirsdag udført et nyt luftangreb i Gaza.

Det oplyser Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, og forsvarsminister Israel Katz i en fælles erklæring, skriver nyhedsbureauet AFP.

Angrebet er ifølge de to israelske topfolk rettet mod den nye leder af Hamas' væbnede fløj, Mohammed Odeh, og kommer, efter hans forgænger Izz al-Din al-Haddad blev dræbt i et israelsk angreb den 15. maj.

Det er uvist, om Odeh er blevet ramt i angrebet. Hamas har endnu ikke reageret på meldingen fra Israel om angrebet.

Det er ligeledes uklart, om angrebet tirsdag har forårsaget dræbte og sårede i Gaza.

Haddad er det mest højtstående Hamas-medlem, der er blevet dræbt, siden der i oktober blev indgået en våbenhvile, som skulle stoppe kampene i Gaza.

Han blev den militære leder, efter at den tidligere Hamas-leder i Gaza Mohammed Sinwar blev dræbt af Israel i maj 2025.

Netanyahu og Katz beskrev ham efterfølgende som en person med en vigtig rolle under angrebet på Israel 7. oktober 2023.

Det samme gælder for Mohammed Odeh.

- Odeh var chef for Hamas' efterretningstjeneste under massakren den 7. oktober og blev for cirka en uge siden udnævnt til efterfølger for Izz al-Din al-Haddad, lyder det i erklæringen fra Netanyahu og Katz.

Hamas og Israel nåede tilbage i oktober frem til en aftale, der stoppede de mest omfattende kamphandlinger, men det er ikke lykkedes at nå frem til en permanent og varig løsning på den krig, der begyndte i oktober 2023.

Reuters beskriver forhandlingerne om fred i Gaza som værende i et dødvande.

Redningsfolk i Gaza sagde fredag ifølge Reuters, at mindst syv mennesker, herunder tre kvinder og et barn, blev dræbt i luftangreb på en lejlighed og et køretøj i Gaza. Mindst 50 blev såret.

Det står ikke klart, om Haddad var blandt de døde i netop det angreb, men ifølge nyhedsbureauet dpa er der ubekræftede meldinger om, at det var tilfældet.

/ritzau/