Opdateret

Netanyahu: Der kommer aldrig en palæstinensisk stat

Israels premierminister har underskrevet plan om bosættelse, som vil adskille Østjerusalem og Vestbredden.

Benjamin Netanyahu har torsdag aften underskrevet planen om en bosættelse, som vil dele Vestbredden i to. Foto: Menahem Kahana/Ritzau Scanpix

En palæstinensisk stat bliver aldrig en realitet.

Sådan lyder det fra Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, under en ceremoni torsdag aften i bosættelsen Maale Adumim.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Her har Netanyahu underskrevet en plan, som reelt vil udvide den israelske bosættelse med flere tusinde huse. Maale Adumim ligger på Vestbredden umiddelbart øst for Jerusalem.

- Der kommer ikke til at være en palæstinensisk stat.

- Dette sted tilhører os, siger Netanyahu.

Konkret skal 3400 boliger opføres mellem det nuværende Maale Adumim og Østjerusalem. Projektet - og området - kaldes E1.

En planlægningskomité under Israels forsvarsministerium godkendte planen i august, og torsdag har Netanyahu underskrevet den.

- Vi vil beskytte vores arv, vores land og vores sikkerhed. Vi kommer til at fordoble byens indbyggertal, siger Netanyahu om Maale Adumim.

Planen er blevet kritiseret for at opdele Vestbredden i to og ødelægge muligheden for en fremtidig palæstinensisk stat.

Blandt kritikerne er FN's generalsekretær, António Guterres, og flere europæiske politikere - herunder Danmarks udenrigsminister, Lars Løkke Rasmussen (M).

Østjerusalem, som med bosættelsen bliver afskåret fra resten af Vestbredden, er overvejende beboet af palæstinensere.

Palæstinenserne ønsker, at Østjerusalem bliver hovedstad i en fremtidig palæstinensisk stat.

Israel besatte Østjerusalem i 1967 og annekterede officielt området i 1980.

De israelske bosættelser på Vestbredden anses alle af FN for at være ulovlige, da de er opført på besat land. Ligesom Østjerusalem har Vestbredden været besat af Israel siden 1967.

Dele af Vestbredden er under Det Palæstinensiske Selvstyres kontrol og administration, men i takt med at Israel bygger nye og udvider eksisterende bosættelser, bliver det palæstinensiske land indskrænket.

/ritzau/