Næsten 400 personer er blevet dræbt i israelske angreb i Libanon den seneste uge ifølge det libanesiske sundhedsministerium.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Dødstallet, som mere præcist lyder på 394 personer, er en væsentlig opjustering siden lørdag, hvor det lød, at omkring 294 mennesker var blevet dræbt i angrebene.

Natten til søndag rykkede Israels angreb mod Libanon ind i hovedstaden Beirut.

Her blev fire personer ifølge landets sundhedsministerium dræbt under et angreb mod en lejlighed i Ramada hotel i det centrale Beirut.

Indtil da havde Israels angreb mod Libanon været fokuseret på sydlige forstæder til Beirut og landets sydlige og østlige dele.

Israels militær bekræfter søndag ifølge Reuters, at det har udvidet omfanget af angrebene til Beiruts centrum.

Ifølge militæret var droneangrebene rettet mod iranske kommandører i den libanesiske hovedstad.

Militæret oplyser, at der skulle være tale om vigtige kommandører fra Irans eliteenhed i Revolutionsgarden, Quds Force, dog uden at nævne navne.

Angrebene var ifølge Reuters de første inden for Beiruts grænser, siden konflikten mellem Hizbollah og Israel er blevet genoptaget i forrige uge.

Hizbollah-militsen støttes af Iran, som også spillede en rolle i grundlæggelsen af den shiamuslimske gruppe.

Konflikten mellem Israel og Hizbollah, som går flere årtier tilbage i tiden, er igen blusset op, efter at Israel sammen med USA har angrebet Iran og har dræbt blandt andre den øverste iranske leder, ayatollah Ali Khamenei.

/ritzau/