Mindst ni personer meldes onsdag dræbt under israelske luftangreb i det sydlige Libanon.

Det rapporterer Libanons statslige nyhedsbureau, NNA, tidligt onsdag morgen ifølge nyhedsbureauet AFP.

NNA skriver med henvisning til Libanons sundhedsministerium, at fire personer blev dræbt i et israelsk angreb på byen Aadloun, mens yderligere to personer blev dræbt under et angreb på en lejlighed i flygtningelejren Mieh Mieh.

Tidligere på natten skrev det statslige libanesiske nyhedsbureau, at mindst tre personer var blevet dræbt under et israelsk angreb mod byen Habboush, der ligeledes ligger i den sydlige del af Libanon.

I en udtalelse skriver IDF, at soldater har ødelagt et våbenlager, og at luftvåbnet har dræbt flere såkaldte terrorister, der forsøgte at flygte fra stedet.

Militæret siger desuden, at israelske soldater har ødelagt flere kommandocentre med våben tilhørende Hizbollah.

Hizbollah siger samtidig, at medlemmer af militsen har gennemført en række angreb mod israelske soldater i det sydlige Libanon og i Israel.

Der er tidligt onsdag morgen ikke umiddelbart meldinger om hverken dræbte israelske soldater eller civile i Israel.

Libanon blev trukket ind i krigen i Mellemøsten, da den Iran-støttede Hizbollah-milits begyndte at affyre raketter mod Israel den anden marts.

Israel har i de seneste dage skruet op for angrebene i Libanon.

Tirsdag sagde den israelske forsvarsminister, Israel Katz, at Israel vil tage kontrol over den sydlige del af Libanon fra grænsen til Israel og op til Litanifloden.

Katz beskrev området som en "sikkerhedszone", som Israel vil tage kontrol over.

Canada og Frankrig har sidenhen kritiseret de israelske planer om at tage kontrol med et område i Libanon.

- Vi opfordrer på det kraftigste de israelske myndigheder til at afstå fra sådanne landoperationer, som vil få alvorlige humanitære konsekvenser, sagde den franske udenrigsminister, Jean-Noël Barrot, tirsdag til AFP.

/ritzau/