Meningsmålingen var perfekt, men Marine Le Pen blev rasende: »De dolker hende i ryggen«

Meningsmålinger, der ignorerer hende. En kronprins, som nævner det unævnelige. Imens rivaler og deres rige bagmænd vejrer morgenluft. Efter dommen i en svindelsag begynder Marine Le Pens lederposition på Frankrigs nationale højrefløj at smuldre.

Hvis Marine Le Pen ikke kan stille op ved præsidentvalget om to år, overtager hendes næstkommanderende, Jordan Bardella, posten som kandidat. Men da han gjorde opmærksom på det i et interview, faldt der brænde ned. Christophe Petit Tesson/EPA/Ritzau Scanpix

Meningsmålingen var ellers fremragende. Den spåede en højrenational kæmpetriumf i valgets første runde og gode chancer for at tage stikket hjem i anden.

Alligevel var Marine Le Pen rødglødende af raseri. For det var den »forkerte« kandidat, som stod til sejr.