Medie: Netanyahu udfordrede USA med hidtil uset dristighed – nu er Biden-administrationen rasende
Det Hvide Hus har aflyst et højtstående møde mellem USA og Israel på baggrund af Benjamin Netanyahus seneste »stunt«.
Det Hvide Hus har aflyst et højtstående møde mellem USA og Israel på baggrund af Benjamin Netanyahus seneste »stunt«.
Den israelske premierminister har lagt en video ud på X, hvori han beskylder USA for at tilbageholde militærhjælp til landet.
»Giv os værktøjerne, og vi færdiggør arbejdet,« siger han dristigt til allersidst.
Præsident Joe Bidens toprådgivere er blevet rasende over videoen, og det fik Netanyahu personligt at vide af en af disse under et møde nogle timer senere.
Det skriver Axios på baggrund af både amerikanske og israelske embedskilder.
Nu har Det Hvide Hus taget skridtet videre ved at aflyse et nærtforestående møde mellem de to allierede.
»Denne beslutning fastslår, at der er konsekvenser ved sådanne stunts,« siger en amerikansk embedsmand.
»Amerikanerne er rasende. Bibis video har gjort meget skade,« siger en højtstående israelsk embedsmand, som bruger Netanyahus kælenavn.
Nogle af de israelske embedsmænd, der skulle deltage i mødet, var allerede på vej til Washington, D.C., da det blev aflyst, skriver Axios.
Offentligt udtrykte Det Hvide Hus' pressesekretær, Karine Jean-Pierre, forvirring over meldingen: Kun én våbenforsendelse er blevet sat på pause siden krigen begyndte, mens våben til milliarder af dollar er strømmet uhindret til Israel.
»Vi ved virkelig ikke, hvad han taler om,« sagde hun.
Internt er Biden-administrationen blevet rasende og chokeret over videoen og det, de anser som Netanyahus utaknemmelighed, tilføjer en amerikansk kilde.