I sidste uge fløj en ukrainsk drone 1.250 kilometer ind bag fjendens linjer og satte ild til en russisk olieterminal.

Tre dage senere stod flammerne op fra et af Ruslands største naturgasanlæg, helt ude ved Østersøen.

Torsdag morgen lød det så, at der var opstået brand i et stort raffinaderi ved sortehavskysten – og straks forlød det, at en ukrainsk drone havde været på spil.

Adskillige meldinger om droneangreb på russiske gas- og olieanlæg er tikket ind de seneste uger, og det er der en grund til.

»Det kan være ret effektivt, for det kan være ret svært at se, hvad russerne skal gøre ved det,« siger Anders Puck Nielsen, militæranalytiker ved Forsvarsakademiet.

»Det siger noget om, at Rusland er sårbare her. Hvis de havde ekstra luftforsvar, ville de bruge det, men det har de ikke.«

Det er i sig selv opsigtsvækkende, at det er lykkedes ukrainerne at lave droner, der kan nå så langt ind i Rusland, mener militæranalytikeren:

»Hvis vi spoler et år tilbage, havde Ukraine ikke kapaciteten. Det har de nu.«

De seneste uger har brand på brand på brand raseret Rusland. Et samlet overblik kan du få længere nede i artiklen:

Kan koste Rusland milliarder

Når Ukraine så målrettet går efter russiske gas- og olieanlæg, handler det først og fremmest om at ramme den russiske økonomi.

»Det her er Ruslands indtægtskilde. Vi er nu et sted, hvor krigen i Ukraine er blevet til en langvarig nedslidningskrig, og hvor vinderen i vid udstrækning bliver den, der kan holde ud længst,« siger Anders Puck Nielsen.

»Hver især lammer de her angreb ikke den russiske økonomi. Men hvis de kan blive ved med det her gennem måneder og år, kan det ende med at være rigtig mange milliarder, Rusland mister på den bekostning.«

Ukrainerne har i virkeligheden ikke det store valg, fortsætter han:

»De har ikke styrken til at skubbe russerne baglæns på frontlinjen. Det, de kan gøre i stedet, det er det her.«

I længden er der en vis risiko for, at Vesten kan blive trætte af de ukrainske droneangreb, mener Anders Puck Nielsen.

»Det kan godt være noget, som kan være med til at presse olieprisen op på verdensmarkedet. Men så længe de vestlige lande ikke kan levere mere udstyr, der kan hjælpe Ukraine, har Ukraine ikke så mange andre valgmuligheder,« siger han.

Der er da heller ikke nogen udsigt til, at Ukraine har tænkt sig at stoppe. Det sagde chefen for den ukrainske efterretningstjeneste GUR, Kyrylo Budanov, i et interview med Financial Times søndag.

»Vi forudser ikke nogen drastisk ændring i den nærmeste fremtid,« lød det.

»Alt, hvad vi har gjort, vil vi fortsætte med at gøre.«

Overblik:

25. januar

Brand i et stort olieraffinaderi i Tuapse på Ruslands sortehavskyst. Raffinaderiet tilhører den store russiske oliekoncern Rosneft.

Officielt har Ukraine ikke kommenteret meldingen. De ukrainske medier RBC og Suspilne skriver, at de har talt med kilder i landets sikkerhedstjeneste, som bekræfter, at Ukraine står bag.

Ifølge kilderne sendte Ukraine droner mod anlægget, som forårsagede to eksplosioner og branden.

21. januar

Brand i Novatek, et af Ruslands største naturgasanlæg, som ligger i den russiske havneby Ust-Luga ved Finske Bugt.

Der er ikke nogen officiel udmelding om årsagen, men flere russiske medier melder, at der blev registreret droner i nærheden af anlægget, inden det brød i brand.

Nyhedsbureauet Interfax-Ukraine citerer unavngivne kilder for at sige, at branden er et resultat af specialoperation udført af Ukraines efterretningstjeneste.

19. januar

Brand i en olietank på et brændstoflager i byen Klintsy i regionen Brjansk nær den ukrainske grænse.

Tre droner blev skudt ned, meldte den russiske guvernør i området, Aleksandr Bogomaz, men forinden nåede en af dem at tænde ild til olietanken.

19. januar

Brand i et olieraffinaderi i Rjazan – det tredjestørste af slagsen i Rusland.

18. januar

Brand i en olieterminal nær Skt. Petersborg.

Den anvendte drone fløj 1.250 kilometer, og den var ukrainsk produceret, sagde den ukrainske minister for landets forsvarsindustri, Oleksandr Kamyshin.

9. januar

Meldinger om droneangreb på oliedepotet Orelnefteprodukt og energileverandøren Oryolenergo i den russiske region Oryol.

Tre blev såret, meldte den regionale guvernør Andrej Klytsjkov på Telegram. Ukraine har ikke kommenteret.

8. januar

Meldinger fra russiske myndigheder om en eksplosion ved jernbanespor ved et oliedepot ved den russiske by Nizjnij Tagil.

Ifølge The Kyiv Independent blev der fundet sprængstoffer på og i nærheden af en togvogn. Ukraine har ikke bekræftet.

Få overblikket hver morgen

Tilmeld dig nyhedsbrevet »Dagens overblik« og få de vigtigste historier direkte i din indbakke.