Madeleine McCann, der som treårig blev kidnappet fra et hotelværelse i Portugal, er død. Hun er blevet myrdet, skriver tysk politi nu i et brev til pigens forældre, Gerry og Kate McCann.
Men politiet kan ikke fortælle forældrene, hvordan de ved det, skriver både Daily Mirror og Sky News.
»Vi er selvfølgelig klar over, at det er hårdt for familien, når vi fortæller dem, at vi mener, Madeleine er død,« fortæller Hans-Christian Wolters, som leder efterforskningen af den hovedmistænkte, tyskeren Christian B., til Daily Mirror.

43-årige Christian B. er en tidligere pædofilidømt mand, som angiveligt opholdt sig på samme hotel som Madeleine McCann den aften, hun forsvandt. Og det er netop for at fælde ham, at politiet ikke er klar til at dele alle detaljer med Madeleines forældre endnu, forklarer Wolters til Daily Mirror.
»Det er vigtigere, at det lykkes os at fange den ansvarlige, end det er at lægge alle kortene på bordet og fortælle dem, hvorfor vi mener, at hun måske er død,« siger han.
Christian B. har arbejdet i det sydlige Portugal i 12 år, og i 2007 lejede han et hus lige uden for Praia da Luz, hvorfra Madeleine McCann forsvandt i 2007. Telefondata har placeret ham tæt på det hotel, hvor den treårige boede med sin familie den aften, hun forsvandt.
Ifølge Sky News er portugisisk politi nu begyndt at efterforske det hus, som Christian B. boede i, da han i 2007 var i Portugal. De leder angiveligt efter et lig i nogle af de mange brønde, som der ifølge politiet er på grunden.
Det er klart, hvor mange beviser politiet har, men ifølge Wolters er der ikke nok til at få Christian B. dømt i retten, skriver Sky News.
Den hovedmistænkte nægter ifølge Sky News at samarbejde med det tyske politi. Han afsoner lige nu en fængselsdom for voldtægt og er af tysk politis profileringseksperter blevet betegnet som »psykopat«, som Berlingske tidligere har beskrevet.
Hans navn er også blevet knyttet til en femårig tysk piges forsvinden tilbage i 2015.
Både portugisisk og tysk politi opfordrer alle, der kender Christian B., til at henvende sig til politiet med enhver form for information, de måtte have om ham.
Borgmesteren i Praia da Luz, Hugo Pereira, har også opfordret den mistænktes potentielt kriminelle bekendtskaber til at henvende sig til politiet med oplysninger.
»Dette er en forbrydelse, som involverer et forsvundet barn, og uanset jeres baggrund vil jeg appellere til jeres samvittighed. Hjælp os med at løse sagen, der har forvirret alle i og uden for Europa,« har han ifølge Sky News sagt i en tale:
»Bare fordi du er kriminel, betyder det ikke, at du ikke bør hjælpe myndighederne.«