Opdateret

Lufthavn i Bruxelles aflyser flyafgange søndag efter cyberangreb

Halvdelen af søndagens afgange fra Bruxelles lufthavn aflyses på grund af cyberangreb på check-in-systemerne.

Heathrow i London oplever lørdag aften fortsat problemer med check-in-systemerne. Det samme gør lufthavne i Bruxelles og Berlin.
Heathrow i London oplever lørdag aften fortsat problemer med check-in-systemerne. Det samme gør lufthavne i Bruxelles og Berlin. Foto: Justin Tallis/Ritzau Scanpix

Et cyberangreb har lørdag ramt flere europæiske lufthavne, og det får blandt andet konsekvenser for weekendens afgange fra Bruxelles.

Bruxelles Lufthavn har meddelt, at halvdelen af søndagens afgange skal aflyses på grund af fortsatte forstyrrelser fra cyberangrebet.

Det skriver Reuters.

De mange aflysninger sker for at undgå lange køer og aflysninger i sidste øjeblik, lyder det fra en talsperson fra den belgiske lufthavn ifølge Reuters.

Cyberangrebet skabte tidligt lørdag problemer for check-in-systemerne i flere europæiske lufthavne.

Heathrow Lufthavn i London og Berlin Brandenburg Lufthavn er blandt de ramte, og lufthavnene er fortsat udfordret lørdag aften.

På sin hjemmeside lørdag aften oplyser Heathrow Lufthavn, at der fortsat arbejdes på at løse problemet.

- Collins Aerospace, der leverer check-in- og boardingsystemer til flere flyselskaber i lufthavne verden over, oplever et teknisk problem, der kan forårsage forsinkelser for afgående passagerer, skriver lufthavnen.

Lufthavnen i London har desuden indsat ekstra personale i check-in-områderne.

Heathrow er Europas travleste lufthavn målt på antal passagerer, der årligt rejser til og fra lufthavnen.

Det fremgår ikke, hvor mange passagerer der er påvirket af de aktuelle problemer i Heathrow og de øvrige lufthavne.

Københavns Lufthavn og Billund Lufthavn har begge oplyst til Ritzau, at check-in- og boardingsystemerne i de to danske lufthavne ikke er påvirket af problemerne.

/ritzau/