Ifølge lettisk politi er der ikke noget, som tyder på, at fartøjet, som politiet søndag gik om bord på, har været involveret i skader på et undersøisk telekommunikationskabel.
Det skriver Valsts policija, som er det lettiske statspoliti, på det sociale medie X.
- På nuværende tidspunkt indikerer oplysningerne i sagen ikke nogen forbindelse mellem det pågældende skib og skaden på det optiske kabel, står der i opslaget.
Det lettiske statspoliti afsluttede arbejdet på skibet natten til mandag, fremgår det. Skibets nationalitet fremgår ikke.
Kablet blev beskadiget 2. januar nær kystbyen Liepaja. Skibet lå netop til ved havnen i kystbyen.
Politiet oplyser, at efterforskningen fortsætter. Politiet vil blandt andet afklare, under hvilke omstændigheder kablet blev beskadiget.
Skibets personale blev ikke anholdt i forbindelse med ombordstigningen.
Besætningen har samarbejdet med politiet og har frivilligt udleveret den nødvendige information til efterforskningen, oplyser Valsts policija.
Der har i løbet af de seneste år flere gange været hændelser i Østersøen, hvor energi og kommunikationsinfrastruktur er blevet ødelagt.
Senest er et skib, som sejlede ud fra Sankt Petersborg, blevet sat i forbindelse med et kabel, der 31. december blev beskadiget mellem Finland og Estland.
Efter de mange hændelser med brud på kabler på havbunden blev Nato-operationen "Baltic Sentry" igangsat i januar sidste år.
Som led i "Baltic Sentry" overvåger skibe, fly og droner Østersøen for at modvirke kabelbrud, som tidligere er blevet knyttet til Ruslands såkaldte skyggeflåde.
Navnet på operationen kan oversættes til "Baltisk Vogter".
/ritzau/