Det er fire måneder siden, at Ruslands præsident, Vladimir Putin, beordrede russiske styrker ind over grænsen til Ukraine og påbegyndte en invasion af landet.
I den forbindelse er det stadig ikke lykkedes Rusland at opnå kontrol over det ukrainske luftrum, ligesom de russiske styrker fortsat kæmper med at operere effektivt mod det ukrainske luftforsvar.
Og netop dét er blandt de største overraskelser under krigen, hvis man spørger stabschefen for det amerikanske luftvåben, general Charles Brown, ifølge Business Insider.
Ruslands manglende evne til at få kontrol over det ukrainske luftrum betød netop, at Putins indledende landoffensiv i Ukraine fejlede flere steder i februar.
Det er »særligt usædvanligt«, som det lyder ifølge Charles Brown over for Business Insider. For russerne bruger en hel del af de samme våben, som ukrainerne gør: På den måde er Rusland oppe imod sine egne systemer.
»De burde kende dem ret godt og vide, hvordan man besejrer dem,« forklarer den amerikanske general og tilføjer:
»Det rejser et vigtigt spørgsmål for mig: Hvorfor forstår de ikke deres egne systemer, og hvordan kan de besejre deres egne systemer?«
Ifølge Business Insider bruger Ukraine ligesom flere andre tidligere sovjetrepublikker stadig militært isenkram af sovjetisk oprindelse. Blandt andet finder man Su-24- og Su-25-angrebsfly samt MiG-29- og Su-27-jagerfly i deres luftvåben.
Omvendt har det russiske militær taget opgraderede versioner af dem i brug.




