Kosovos parlament har søndag genvalgt Albin Kurti som premierminister og godkendt hans regering.

Det skriver nyhedsbureauerne Reuters og AFP.

Kurtis parti, det socialdemokratiske Vetevendosje (Selvbestemmelse, red.), blev det største ved valget i juni.

Siden da har han været fungerende premierminister i det lille Balkan-land.

I en tale, som Kurti holdt i parlamentet forud for søndagens afstemning, lovede han, at hans regering vil fokusere på det sociale område.

Det vil også have høj prioritet at sikre Kosovo status som kandidatland til EU-medlemskab, siger han videre.

Kosovo er et af Europas fattigste lande. Det er langt fra at opfylde EU's krav til reformer på en række områder.

Genvalget af Kurti og godkendelsen af hans nye regering er afslutningen på tre måneders politisk dødvande efter valget.

Men der kan ventes en tid med politisk ustabilitet, skriver AFP.

Regeringen har fået opbakning fra 62 af de 120 medlemmer af Kosovos parlament. Det oplyser parlamentsformand Albulena Haxhiu ifølge AFP.

Når regeringen skal vælge en præsident, skal det ske med to tredjedeles flertal i parlamentet. Og det kan blive svært for Albin Kurti og hans regering at opnå.

Hvis det ikke lykkes for parlamentet at vælge en præsident, skal der ifølge loven udskrives valg igen.

Siden februar 2025 har der været holdt valg i Kosovo tre gange.

Alle tre gange er Albin Kurtis parti blevet det største. Men det er indtil videre ikke lykkedes at samle tilstrækkelig opbakning til at få valgt en præsident.

Albin Kurti har været regeringsleder i Kosovo siden 2021 og medlem af parlamentet siden 2010.

RITZAU