Efter knivstikkeriet, hvor tre børn døde og flere andre blev forsøgt dræbt, har der været voldsomme demonstrationer og optøjer i flere byer i Storbritannien.
Og nu er der planer om yderligere mindst 19 demonstrationer, som er arrangeret af grupper på den yderste højrefløj, rundt omkring i England.
Det skriver The Guardian.
Demonstrationerne i denne uge skete, efter at der blev spredt misinformation om, at gerningsmanden skulle være nyligt ankommet asylansøger og muslim. Den 17-årige formodede gerningsmand er dog ikke asylansøger, men er født i Wales til forældre, der stammer fra Rwanda.
Det vides ikke, om den formodede gerningsmand er muslim.
Men ifølge det amerikanske udenrigsministerium er kun omtrent to procent af Rwandas befolkning muslimer, så der er kun en lille statistisk sandsynlighed for, at han er opvokset som muslim.
Alligevel blev moskeer i Southport og Hartlepool angrebet af demonstranter tirsdag og onsdag.
I Manchester og Aldershot mødte demonstranter op foran boliger til asylansøgere med skilte, hvor der stod »Deporter dem, støt dem ikke«, og onsdag blev 110 personer anholdt efter sammenstød med politiet ved premierministerens bolig i Downing Street.
Ifølge The Guardian frygter en række moskeer, at der kommer flere uroligheder i forbindelse med de mange planlagte demonstrationer.
Tankeløse bøller
Organisationen Tell Mama, der dokumenterer tilfælde af islamofobi, opfordrer politiet til at øge deres tilstedeværelse ved moskeer og ved indkvarteringssteder for asylansøgere.
Ifølge sikkerhedsrådgivningsfirmaet Mosque Security, så har det modtaget flere end 100 henvendelser fra moskeer, der har haft brug for hjælp med at øge sikkerheden.
Mark Webster, der er politichef ved politiet i Cleveland, udtaler, at uroligheden i Hartlepool var »tankeløs bølleadfærd«.
»Der er en mulighed for at gå ud og ødelægge ting og for at begå en smule vold. Jeg tror ikke, der er principper på spil, dette var ikke en legitim protest eller demonstration,« siger han til The Guardian.
Mark Webster siger også, at politiet nu vil være mere »proaktive« i forhold til at anholde folk, efter de uroligheder, der allerede har været.
Flere betjente blev såret under urolighederne i Southport, hvor der blev kastet med blandt andet sten, fliser og flasker mod politiet og den føromtalte moske.
Moderen til den syvårige Elsie Dot Stancombe, der blev dræbt i knivstikkeriet, reagerede på de voldsomme optøjer ved at skrive et opslag på Facebook.
»Det er det eneste, jeg vil skrive, men vær så venlige at få sat en stopper for volden i Southport her i aften,« skrev hun.
Udover Elsie Dot Stancombe blev også Alice Dasilva Aguiarr, der var ni år gammel, og Bebe King, der var seks år gammel, dræbt i knivstikkeriet, der førte til urolighederne.