Tidligt fredag morgen lød et brag tæt på grænsen til Ukraine.
En drone var blevet skudt ned af det russiske luftforsvar over Brjansk-regionen, oplyste landets forsvarsministerium på Telegram.
Senere kom det frem, at der i virkeligheden var tale om tre droner, og at én af dem lykkedes med at gøre stor skade i den lille by Klintsy.
Det oplyser områdets guvernør, Alexander Bogomaz, ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Inden dronerne blev »neutraliseret«, som guvernøren beskriver det, lykkedes det den ene at smide sin last ned og ramme en olietank på et brændstoflager i byen Klintsy.
Flere videoer fra området, som bliver delt på sociale medier, viser store flammer og en kæmpe sort søjle af røg, der stiger op over området.
Ifølge Alexander Bogomaz er ingen kommet noget til i den voldsomme brand.
Regionen Bryant ligger lige nord for Ukraines grænse. Byen Klintsy var i februar 2022 opmarchområde for del af den russiske styrke, som angreb Ukraine.
Et særligt tog med speciale i at bekæmpe store brande skal ifølge det russiske nyhedsbureau Tass, som Reuters citerer, være nået frem til byen for at bekæmpe flammerne.
De seneste dage skal Ukraine have udført flere angreb på russisk territorium.
Blandt andet hævder den ukrainske regering, at en drone skal have ramt millionbyen Sankt Petersborg torsdag.
Rusland påstår dog, at angrebet ikke »lykkedes«.
Derudover har Ukraine også have udført flere angreb på Brjansk og Belgorod tæt på grænsen til Ukraine natten til torsdag.



