Det er fortsat uvist, om EU-landenes stats- og regeringsledere kan blive enige om et erstatningslån til Ukraine på EU-topmødet i denne uge.

Det erkender EU's udenrigschef, Kaja Kallas, på et pressemøde efter mandagens udenrigsministermøde.

- Det er meget hårdt og svært lige nu. Vi har haft en kort diskussion i dag, og vi har hørt Belgiens bekymringer.

- Jeg er optimistisk af natur, men jeg kan også se, hvor svært det er. Jeg vil ikke give et estimat på, om det lykkes, siger Kaja Kallas.

Udmeldingen kommer, mens der kun er få dage til det afgørende EU-topmøde.

Det var egentlig forventningen, at beslutningen om lånet til Ukraine fra de indefrosne russiske midler ville være taget allerede på EU-topmødet i oktober.

Men Belgien har fastholdt sin modstand og krævet omfattende garantier fra de øvrige EU-lande, hvis man skal sige ja til at udlevere 140 milliarder euro fra værdipapirdepotet Euroclear i Belgien.

Fredag stillede Italien, Bulgarien og Malta sig bag Belgiens bekymringer for risici i forbindelse med lånet.

Beslutningen kan dog i sidste ende træffes med kvalificeret flertal.

Her ventes også Ungarn og Slovakiet at stemme imod.

Gruppen af skeptiske lande er dog fortsat ikke stor nok til at stoppe lånet. Dermed kan det tvinges igennem med kvalificeret flertal uden om Belgien.

Men det kan hurtigt se ud som et overgreb på landet, der huser EU-institutionerne, hvis et flertal tilsidesætter Belgiens bekymringer og kræver pengene udleveret.

Derfor arbejder diplomater på højtryk frem mod topmødet for at finde veje til at forsikre Belgien om, at landet ikke vil stå alene med risikoen, hvis lånet skal betales tilbage.

- Vi er klar til at dele risikoen, siger Kaja Kallas efter mandagens møde.

- Hvis vi går videre med erstatningslånet sammen, så vil byrden løftes af Belgien, for så er det Europa, der er ansvarlig - ikke Belgien, siger hun.

Byrden vil dog også løftes af Belgien, hvis EU lytter til Belgiens bekymringer og ikke laver erstatningslånet.

Problemet er blot de alternative løsninger - som eksempelvis et fælles lån på 45 milliarder euro med afsæt i EU-budgettet - blokeres af andre EU-lande.

Ungarn ventes at stemme nej til et fælles lån. I modsætning til erstatningslånet skal det vedtages med enstemmighed.

/ritzau/