Bådmigranter, der samles op på Middelhavet af de italienske myndigheder, skal formentlig ikke længere sejles tilbage til støvlelandet.
I stedet vil de meget snart blive styret mod Albanien, skriver Politiken.
Tilbage i november blev asylaftalen mellem de to lande præsenteret af Italiens ministerpræsident, Giorgia Meloni, og Albaniens ministerpræsident, Edi Rama, og fra den 20. maj vil tre centre stå klar til at huse migranter og asylansøgere ifølge dokumenter fra den italienske regering, som Politiken henviser til.
I alt 3.000 personer vil der være plads til på centrene, og de vil høre under italiensk lovgivning. Kun mandlige migranter vil blive sejlet til Albanien, og den gennemsnitlige sagsbehandlingstid vil være på tre måneder, forventes det. Dog kan både migranter og asylansøgere ifølge Politiken blive tilbageholdt i op til 18 måneder.
Ikke kun et italiensk fænomen
Dermed bliver Italien det første land, der rykker dets asylbehandling uden for EUs grænser.
Aftalen har før skabt bekymring blandt menneskerettighedsgrupper, blandt andre har ngo'en International Rescue Committee kaldt den for »umenneskelig«, og Amnesty International mener, at den er »ulovlig og umulig at håndhæve«.
Den er dog blevet rost af Europa-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, og i går, onsdag, stemte Europa-Parlamentet endegyldigt ja til asyl- og migrationspagten, der har været forhandlet i flere år.
Det overordnede mål med pagten er at skabe en fælles asyl- og migrationspolitik, hvor EU-landenes indsats skal være mere koordineret, og fordelingen af flygtninge og migranter skal være mere »retfærdig«.
Men pagten åbnede også for, at såkaldt irregulære migranter fremover anbringes i lukkede lejre ved EUs ydre grænser.
Alle tre regeringspartier herhjemme stemte for aftalen, og både Socialdemokratiets spidskandidat til europaparlamentsvalget, Christel Schaldemose, og Venstres spidskandidat, Morten Løkkegaard, pegede på, at EU skal følge i Italiens fodspor.
»Det er helt afgørende, at vi også bremser migrantstrømmen til Europa. Vi skal beskytte vores grænse bedre og gøre det mindre attraktivt for illegale migranter at søge mod EU. Derfor skal vi styrke den fælles grænse- og kystvagt og etablere asylcentre uden for EU,« sagde Morten Løkkegaard.
Danmark, der på grund af dets retsforbehold ikke er omfattet af EUs regler om asyl, har tidligere forsøgt at lave en lignende aftale med Rwanda.
Den tidligere socialdemokratiske regering kæmpede ihærdigt med at få etableret et dansk modtagecenter i det østafrikanske land, men det blev sat på pause, efter at den nuværende SVM-regering blev dannet.




