Israels fremmarch afføder voldsomme demonstrationer i Europa

Mens konflikten mellem Israel og Hamas eskalerer ved Gazastriben, breder pro-palæstinensiske demonstrationer sig lørdag rundt om i Europa.

Solidariteten med palæstinenserne i Gaza-konflikten kommer her til udtryk i Paris, 19. juli 2014. Fold sammen
Læs mere
Foto: CHRISTOPHE KARABA
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

ISRAEL: Intense kampe mellem Israels militær og Hamas fortsatte lørdag, og mens der ikke var store fremskridt i de diplomatiske forsøg på at dæmpe urolighederne, stiger det civile dødstal på konfliktens 12. dag.
Ifølge palæstinensiske sundhedsmyndigheder er dødstallet nu oppe på 333 personer. 70 børn meldes at være blandt ofrene.

Rundt om i Europa breder konflikten sig også. I Paris stødte pro-palæstinensiske demonstranter lørdag sammen med politiet, da de trodsede et forbud mod en planlagt demonstration mod vold i Gazastriben.

En fotograf fra nyhedsbureauet Reuters fortæller, at demonstranter i det nordlige Paris affyrede projektiler mod politiet, som svarede igen med tåregas mod demonstranterne.

Den franske præsident, Francois Hollande, har tidligere meddelt, at han har bedt sin indenrigsminister om at forbyde protester, der kan udvikle sig i voldelig retning, efter at demonstranter i sidste weekend marcherede mod to synagagoer og stødte sammen med politiet.

Også i London var tusinder af demonstranter lørdag samlet for at opfordre til at sætte en stopper for Israels militæraktioner i Gaza. Ifølge The Guardian råbte demonstranter på »retfærdighed og frihed« til Palæstina.

Herhjemme var der en tilsvarende, omend mere fredelig demonstration på Rådhuspladsen i København tidligere på ugen.

Senere lørdag ventes FNs generalsekretær, Ban Ki-moon, at ankomme til Mellemøsten i håb om at få parterne til at slutte de fjendtlige angreb. Også i USA vækker konfliktens eskalering bekymring, og den amerikanske præsident, Barack Obama, sagde på et pressemøde fredag, at han i en samtale med Benjamin Netanyahu, den israelske premierminister, havde udtrykt sin bekymring over risikoen for, at »konflikten ville eskalere yderligere«, samtidig med at han dog understregede, at USA bakkede op om Israels ret til at forsvare sig selv.

Samtidig melder FN, at op mod 40.000 beboere fra området ved Gaza er flygtet fra deres hjem til midlertidige lejre, som FN har stillet op.