Cirka 2.000 skærme på blandt andet metrostationer, i supermarkeder og shoppingcentre i Belarus viste lørdag en video med kritik af landets diktatoriske styre.
Bag aktionen stod den belarusiske oppositionsleder, Svjatlana Tsikhanowskaja, som siden 2020 har levet i eksil i Litauen. Hun havde i samarbejde med organisationen Belpol, som består af tidligere politi- og sikkerhedsfolk, hacket sig adgang til de mange skærme i det offentlige rum.
Det oplyser politikeren via det sociale medie X.
Aktionen fandt sted på toårsdagen for den russiske invasion af Ukraine og forud for valget søndag, hvor der skulle udpeges 110 medlemmer til parlamentet samt 12.000 medlemmer til lokale råd.
I videoen kommer hun med et klart budskab om, at valget er falsk.
»Belaruser, jeg ved, at I ikke har glemt det. Vi sagde nej til diktaturet. Vi sagde nej til krig. I dag siger vi nej til falske valg,« lyder budskabet ifølge DR.
Belarus' 69-årige præsident, Aleksandr Lukasjenko, har siddet på magten i tre årtier, og ingen frie parlamentsvalg har ifølge Organisationen for Sikkerhed og Samarbejde (OSCE) fundet sted, siden han tiltrådte for cirka 30 år siden, skriver AP.
Regimet har afvist valgobservatører fra organisationen.
Bør ikke kaldes et valg
Svjatlana Tsikhanowskaja mener slet ikke, at man bør kalde det et valg, da det er manipuleret og ikke har noget med demokrati at gøre.
»Det er en farce, det er et show, det er et cirkus, men det er ikke retten til at vælge,« har hun sagt ifølge Ritzau.
Hun opfordrede derfor til, at indbyggerne i Belarus boykottede valget.
Søndag tordnede Tsikhanowskaja igen mod regimet i en ny video delt på X.
»Belarus-regimets såkaldte valg i dag (søndag, red.) opfylder ikke nogen demokratiske standarder og ligner mere en militær operation mod dets egne borgere, forfatningen og sund fornuft. Jeg opfordrer indtrængende belarusere og det internationale samfund til kategorisk at afvise dette fup.«
Tsikhanowskaja blev i 2023 idømt 15 års fængsel in absentia af regimet for forræderi.
Den belarusiske valgkommission har oplyst, at valgdeltagelsen søndag var 73 procent. Selve valgresultatet ventes at ligge klar inden 1. marts.